Home » Lajme, Politikë, Vendore » KQZ: Nga 98.15 % të votave të numruara VV e para, LDK e dyta, PDK e treta dhe AAK-PSD i katërti

KQZ: Nga 98.15 % të votave të numruara VV e para, LDK e dyta, PDK e treta dhe AAK-PSD i katërti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka arritur të dalë me rezultate përfundimtare preliminare as dy orë pas mesnate. Derisa Lëvizja Vetëvendosje e ka shpallur fitoren dhe e ka festuar atë në sheshin Skënderbe, KQZ deri rreth orës 2 pa mesnatës ka arritur të procesojë 95 përqind të fletëvotimeve.

Në bazë të kësaj përqindje kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 25,55 përqind të votave, LDK, ka 24,86 përqind, derisa PDK është e treta me 21,23 përqind, AAK-PSD ka 11.53% të votave, derisa koalicioni NISMA – AKR – PD rrezikon ta kalojë pragun zgjedhor , ngase është nën kuotën e 5 përqind me 4.86 %.

Rezultatet preliminare të KQZ-së mund t’i ndiqni në këtë link

https://rezultatet2019.org/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=1&IsPS=0&Turnout=0&LangID=2

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch