Home » Këshilli Nacional, Lajme, Vendore » Kryetari Musliu mirëpriti Ambasadorin Sadiku

Kryetari Musliu mirëpriti Ambasadorin Sadiku

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, u takua me Ambasadorin e Kosovës në Beograd, Valdet Sadiku i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij.

Ambasadori Sadiku theksoi se përmes parneritetit, bashkëpunimit dhe dialogut obligimet e ndërrmara mund të i kryejm padyshim. Gjithsesi theksoi se duhet veprohet konform rrjedhave rajonale dhe se vetëm forcimi i bashkpunimit, mirëkuptimi i situatës politike mund të zgjidhë çështjet e pazgjidhura

Kryetari Musliu e falenderoi për vizitën që po i bënë Luginës së Preshevës dhe se është shumë e rëndësishme që shteti i Kosovës po luan një rol aktiv sa i përket shqiptarëve të kësaj treve. “Tashmë, jo vetëm me vizitat e Ambasadorit Sadiku, por edhe të zyrtarëve të lartë të Republikës së Kosovës po konfirmojnë kujdesin e shtuar ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe po avancojmë përmes bashkpunimit konkret e që për qëllim kanë zgjidhjen e çështjeve nga të cilat shqiptarët e këtueshëm po mbahen peng si dhe avancimin e pozitës së shqiptarëve në Luginën e Preshevës”. Takimi kaloj në një atmosferë pune dhe të relaksuar.

 

Bujanoc, 06.06.2016                   Shërbimi për informim i KKSH-së

KN-Kumtese 06.06.2016 takim me Z.Sadikun

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch