Home » Lajme » Kufomat e tre shqiptarëve nga Gjilani që u zhvarrosën ditë më parë nga varrezat e qytetit të Preshevës, në mënyrë solemne janë varrosuar në varrezat e dëshmorëve në Gjilanit

Kufomat e tre shqiptarëve nga Gjilani që u zhvarrosën ditë më parë nga varrezat e qytetit të Preshevës, në mënyrë solemne janë varrosuar në varrezat e dëshmorëve në Gjilanit

Ukshin Maloku 28 vjeç , Hasan Maloku 32 vjeç që të dy nga fshati Selishtë komuna e Gjilanit dhe Sabedin Hamiti 24 vjeç nga fshati Zhegër ishin vrarë më 8 maj të vitit 1999 ,në malet e fshatit Norçë ,përderisa po vinin nga Maqedonia drejt vendlindjes së tyre.Familjët pas 12 viteve I kaën sjelle në vedlidje eshtrat e bijëve.Në ceremonin e varrimit kanë marrë pjesë qindar qytetarëv,përfaësues të pushteti local nga Presheva,përfaësues të OVL-së UÇPMB-së , kryetari I komunës së Gjilanit Qemal Mustafa, nënkryetari I AAK-së Amet Isufi, deputetiti PDK – Nijazi Idrizi dhe shumë zyrtarë të tjerë. Florin Hyseni nga Zhegra familjarë I të ndjerëve ka faliminderuar të gjithë ata që kaën kontribuar që këtë tre dëshmorë të prehen në vendlindjen e tyre. Tre dësmorët nga komuna e Gjilanit në vitin 1999 ishin varrosur në varrezat e qytetit të Preshevës , dhe pas 12 viteve me kërkesën e familjarëve trupat e tyre u varrosën në vendlindje.

RTV Presheva

If not prepared for this simple, yet so complex question, you’re asking for chaos top argument essay online services and unwanted behavior

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress