Home » Opinione » -KUR DEMAGOGJIA SHNDRROHET NE OPIUM KOMBTAR!

-KUR DEMAGOGJIA SHNDRROHET NE OPIUM KOMBTAR!

(Te vijohet, duke e votuar modelin qeverises produkt i skemes qe na ndau ne 6 njesi pseudo admin, kjo tashme qarte konsiderohet sherbese antikombtare Shqiptare).
-Kur merr dhe analizon thelbesisht edhe thellesisht, gjendjen e cila vijimesisht per Shqiptaret behet nje makth kombtare. Nuk mundesh te mos vesh re ,nje tipar tejet absurd, i cili me mendje lehtesine me te madhe eshte shenderruar ne vet dogmatizem.
-Shekuj skllaverie sa duket ,na lane shenja dhe damka percudnuese, me te cilat mesuar duke mbijetuar erdhen e u bene moto gjallimi dhe identiteti kombtar.
-Eshte kaq prezent ky konstatim si realitet absurd. Kur merr e analizon, se si eshte punuar nen rrogoz meson, se “Ne” kemi “fjetur” , madje tejet gjate duke nanuritur me idene mashtruese: se dikur ishim “dikushi”.
-Nese ka popull dhe komb qe i shkon per shtat, fabula e breshkes me lepurin keta jane Shqiptaret. Nje konstatim ky qe te ben jo vetem te mesosh te verteten por , per te hapur syte dhe pare te verteten me sy cele.
Mjaft figura te shquara kombtare nuk kane munguar te shprehin qarte konstatimin e tille , mbase edhe qe u kushtoi shtrenjt.
Por me mire keshtu .se fjale te mira dhe gje jo ne torbet!
Mbase e thene ne trajte te pergjitheshme , gjerat kane humbur duke ja lene fajin popullit.
Dukuria me shprehese qe ka ndodhur mes popullit dhe shtreses se qeveritareve eshte fakti me domethenes , kur veren: se politikanet jane tjeter soj , sikur tjeter rrace, te cilet nuk burojne nga nje populli i tille.
Ky fenomen i rralle qe ka shpetuar pa u eksploruar si duhet. E gjen menyren shprehese ,ne ate qe kemi piketuar tashme.Ate qe: duke i sherbyer skemes ce copetimit ndodhi ndarja -populli nen ‘lekuren e dhirte”duke ruajtur me fanatizem te shkuaren e lavdishme dhe politikanet me gezofin e tradhetise mbuluar.
E thene troc pa etikete: Duke vijuar per ti sherbyer skemes se copetimit e cila qe prej pavaresimit(kohe moderne) klasat politike , tjeter sa konstatojne me mjaft “veneracion” analiste te “shquar”nuk kane bere tjeter! vecse duke deshmuar:
-Tradheti ndaj kombit te vet(Shqiptarizmes).
-Dhe percudnimin e modelit i cili ju imponua Shqiperise coptuar si, me barbare, me pervers, me skllaverues, i cili tentoi dhe tenton,parreshtur, ti shfarose dhe asimiloji Shqiptaret ne thelbin e vet, ate te moralit per te cilin shquheshin nder shekuj lirie.
Dekada me rradhe plot mbi nje shekull,ky fenomen ne dukje duke vijuar te funksionoi. E ben sot Perandorine e cila iku por pas la strategjine e saj.(Perandoria
Helene,Romake,Osmane,nazifashiste,moniste e iste e iste)
-E pra “sot”! pasi kane kaluar kohe te mjaftueshme, ngaku mendohet se shihet gjurma qe la kjo strategji. Perfaqesuas, “diplomate”, sot me kollare dhe papion ne pamje, por te njejte ne mendesi vijne dhe shohin :”rrasat se cfare kane brenda.”
-Hicgje!
:-Nje popull ne “hesap” te vet. Nje klase politike qe ka vjedhur per hesape te vet. Por me nje begraund te madh :se gjen “analiste dhe historiane te shquar” te cilet konstatojne me “urtesine” me te madhe se:-” Perandoria nuk ishte pushtuese. -Se ajo “qeverisi” nje territor mjaft te madh dhe solli”civilizimin”.- Se bishterat e saje, kane bere veper madhshtore se mbajten gjalle rregullin dhe paqen e vendosur me zjarr dhe me hekur…..”
Ne kete kategori hyjne, tere “mendjet e shquar pragmmatiste” te cilet tere kontributin e tyre hipokrit e japin ,kur gjoja na i kritikokan politikanet se: nen kete mizerabel skeme -…”nuk po qeveriskan si duhet”.
-Sa duket! Me te rrezikshem se vete klasa e politikaneve sherbetore , jane vete keta pseudo intelektuale, te cilet mund ti dekorojne “BOTA” se nanuritin bemet e Perandorise, por ndersa kerkojne qofte edhe nje cast bashkjetese me kete skeme, bejne nje akt poshtersie.
Shqiptaret(flitet per Shqiptare e jo renegat) kane nje dhe vetem nje zgjidhje:
-Te mos vijojne me ti qahen Europes qe i coptoi. Por te mos vijojne me ti sherbejne kesaj skeme.Te mos shkojne te “qeverisin”,
te mos shkojne ne farsa zgjedhore: per te mbajtur ne kembe modelin shperfytyrues, te ndarjes, coptimit dhe asimilimit.- Te bashkohen me popullin patriot per te ndertuar skemen kombtare te qeverisjes.(Vendimarrja e Kuvendit te Beselidhjes se Re Shqiptare Kruje 6 Tetore 2012) .

Nga Fatos Ashiku

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress