Home » Lajme » Lutfi Haziri: ‘vjen një ditë’ kur të gjithë do ta pranojnë si të natyrshme idenë e tij për shkëmbimin e territoreve

Lutfi Haziri: ‘vjen një ditë’ kur të gjithë do ta pranojnë si të natyrshme idenë e tij për shkëmbimin e territoreve

Beson se ‘vjen një ditë’ kur të gjithë do ta pranojnë si të natyrshme idenë e tij për shkëmbimin e territoreve, sipas parimit të vitit 1956. Deputeti i LDK-së, Lutfi Haziri, e arsyeton këtë duke thënë se edhe para shpalljes së pavarësisë së Kosovës kishte hezitime të mëdha, por pas 17 shkurtit, bashkësia ndërkombëtare ishte bindur se pavarësia është zgjidhja më e drejtë.“Tash, hapi i dytë pas pavarësisë së Kosovës, është rishikimi në tërësi i kufijve, duke mos e prekur Maqedoninë dhe Bosnjën, por vetëm në raport me Serbinë”, ka thënë Haziri për “Tribuna Shqiptare”. Ndërkohë, thotë se gjendja e tensionuar e krijuar këto 12 vjet në veri është duke shkuar drejt një spastrimit etnik të 17 për qind të territorit të Kosovës.

RTV Presheva

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch