Home » Kulturë » Mehmet Bislimi Poeizi per Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare

Mehmet Bislimi Poeizi per Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare

UCK - KombtareUshtrisë Çlirimtare Kombëtare

 

ranë dhe u ngritën

mbi hirin tonë të fashitur

urëzat e vjetra në pritje

me zjarrin në gji

atdhe

po digjen për ty

bijtë tanë

 

prapë

dikush po vritet

dikush po përgjaket

dikush po zgërdhihet

dikush po përjargët

 

Kumanovë

me dhimbje mbi shtat

për së mbari

në rrugën e gjatë

të bashkimit tonë mbarëkombëtar

ti zjarr lirie

nga urëzat e hirit

Kumanovë

ti zonjë e parë

 

kambanat për mortin

nuk po pushojnë

dikë do ta shajmë me breshëri

dikë me breshëri do ta nderojmë

rrugë të gjata janë këto

kanë nisur e nuk kanë të sosur

lirinë e atdheut kërkojnë

 

M. Bislimi 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress