Home » Shëndetësi » Ofertat e punës nga Gjermania po zbrazin spitalet në Shqipëri

Ofertat e punës nga Gjermania po zbrazin spitalet në Shqipëri

Mësohet se vetëm vitin e kaluar 145 mjekë janë larguar drejt Gjermanisë, kurse më 2015 ky numër ishte 120, derisa më 2014 ishte 132 mjekë.

Me qindra mjekë të përgjithshëm dhe specialistë po largohen nga Shqipëria drejt Gjermanisë çdo vit, duke sjellë mungesa të theksuara në spitalet shqiptare, bën të ditur ‘BIRN’.

 

Tashmë kjo është shndërruar në fenomen në vitet e fundit, ku ofertat e punës nga Gjermania kanë bërë që ata të largohen, përcjell albinfo.ch.

 

Mësohet se vetëm vitin e kaluar 145 mjekë janë larguar drejt Gjermanisë, kurse më 2015 ky numër ishte 120, derisa më 2014 ishte 132 mjekë.

 

Arsyet financiare është kryesorja që mjekët shqiptarë vendosin të largohen, por edhe kushtet më të mira të punës e të jetesës.

 

Një  pjesë e mirë e mjekëve që janë larguar nga Shqipëria janë sistemuar mirë në Gjermani.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch