Home » Lajme, Opinione » Opinion: Vjosa Osmani, kandidatura më e merituar për Presidente e Kosovës

Opinion: Vjosa Osmani, kandidatura më e merituar për Presidente e Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI

Nëpër mediat e Kosovës po qarkullojnë pretendimet dhe hamendësitë se kush do të jetë President i Kosovës. Nisur nga faktet dhe realiteti politik dhe duke marrë parasysh rezultatin e zgjedhjeve të 6 Tetorit 2019 si dhe peshën politike të individëve , ajo që do të ishte më e duhura per President të cilin e meriton Kosova, kjo kandidaturë do të ishte ajo e Vjosa Osmanit
Në Maj të këtij viti United Nation Development, program i Kombeve të Bashkuara për të ndihmuar vendet e varfra dhe vendet në zhvillim, zhvilloi një sondazh për politikanët kosovarë.
Sipas këtij sondazhi , ndër politikanërt kosovarë më e pëlqyera rezultoi të jetë kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Zonja Vjosa Osmani me rreth 72%. 
Ndërsa Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi me 18%.
Pra ky sondazh mbi “Kënaqshmërinë e qytetarëve me institucionet kyçe të Kosovës” renditi të parën me meritë dhe me vërtetësi Znj. Vjosa Osmani.
Mirëpo ky fakt nuk i ka pëlqyer drejtuesve , lidershipit të LDK-së të cilët organizuan një tip inkuizicioni politik brënda LDK-së, me anë të të cilit “Gjykata” politike e LDK-së e përjashtoi dhe ia hoqi asaj funksionet e larta që kishte në LDK.
Kjo besoj se ndodhi, edhe për faktin se aventurierët politik të LDK-së dhe të qeverisë Hoti i paraprinë eleminimit të “rrezikut” të asaj se Vjosa Osmani do të ishte kandidatja më e merituar për Presidente e Kosovës, dhe duke qenë kandidatura e saj e tillë, LDK-ja shikonte dhe e ndjente si rrezik zgjedhjen e saj si Presidente e Kosovës, pasi ajo ishte dhe poliitikanja më e votuar në Kosovë në zgjedhjet e 6 Tetorit 2019, si dhe për faktin se ajo me shumë intuitë, me shumë seriozitet e përgjegjsi të lartë politike e kombëtare , me profesionalizëm dhe me mjaft kompetencë e drejton Parlamentin e Kosovës.
Prandaj edhe sondazhi i bërë nga Programi i Kombeve të Bashkuara e nxori Znj. Osmani si politikanen më të pëlqëyer në Kosovë.
Dhe vetëvetishëm vjen edhe pyetja se a nuk është Znj. Osmani personaliteti më i merituar për postin e Presidentes së Kosovës, pasi ajo aktualisht ka besimin dhe mbështetjen më të madhe publike në Kosovë por edhe në rrafshin gjithkombëtar madje?! Nëse do të duhej një President konsensual, nuk gjëndet një i tillë më shumë i merituar dhe më i pranuar politikisht, intelektualisht dhe demokratikisht se sa Znj. Osmani

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch