Home » Lajme » ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË UÇPMB-së: K U M T E S Ë

ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË UÇPMB-së: K U M T E S Ë

Me këtë kumtesë i drejtohemi opinionit publik rreth ngjarjeve të fundit në Komunën e Bujanocit.

                      OVL UÇPMB –së në konceptin e vetë edhe më tej përkujdest për unifikimin e shqipëtarve nga se bashkimi i forcave shqipëtare përbën fuqi.

                      Iniciativa për themelimin edhe të një subjekti politik(si ky i PD) rrezikon përçarjen e shqipëtarve, përkatësisht parcializimin dhe minimizimin e rolit të shqiptarëve në Komunën e Bujanocit. Kurrsesi iniciativat e tilla nuk e kanë përkrahjen e atyre që dhanë më sublimen për shqiptarët.

                     Zgjedhjet e vitit 2002 vërtet kanë qenë një rast historik me të cilin vetë pjesëtarët e UÇPMB-së kanë dhënë një kontribut të madhë në unifikimin e faktorit politik dhe shfaqja në zgjedhje me një kandidat të vetëm shqipëtar për të realizuar këtë moment të rëndësishëm. Me çka Nagip Arifi ish-kryetari i komunës së Bujanocit ka gëzuar mbështetjen e plotë të krahut të luftës.

                      Por, i lartpërmënduri në asnjë rast nuk ka mbrojtur vlerat e luftës dhe në asnjë rast nuk ka pasur konsiderat për dëshmorët e UÇPMB-së. Me këtë ka zhgënjyer çdo pjesëtar të UÇPMB-së.

                      Nagip Arifi, atëbotë i verbuar nga pushteti dhe nga donacionet e pasluftës u fut në një proces të tjetërsimit. Korrupsioni, nepotizmi-familjarizimi dhe dallaverat kanë qenë atributet që karakterizuan pushtetin e tij, duke përbuzur mbështetjen që patëm ofruar luftëtarët e UÇPMB-së.

                      Edhe tash, me iniciativat për krijimin e subjekteve të reja që paturpësisht premtojnë gjithçka,po mundohet të krijoj pozicione për vete duke përçarë shqiptarët e më e keqja edhe vetë familjet shqiptare.

Shpresojmë që mos të ndodhë rasti i Maqedonisë dhe popllatën shqiptare ta kthejë në situatën e para 2002.

                       Lusim popullatën shqiptare që të ruaj bërthamën e vetë familjen, të ruaj vlerat e veta tradicionale, të ruaj dinjitetin e vetë dhe të mos bijë pre e premtimeve manipuluese që vijnë nga njerëz që nuk ngopen me funksione.

                      

                        I lutemi të gjithëve qe mos të thirren në vlerat e luftës dhe mos të përbuzin dëshmorët për përfitime politike.

 

 

 

 

Bujanoc,koriik 2011                                                               OVL e UÇPMB-së

24 Responses

 1. Bardhyl thotë:

  Po mir bre ti Nagip Aliu (Goqi), a po mendon bre ti se pot shiten keto kopalla a? Po populli e din mir kush je ti, qe ma shum rrin i dehur se sa normal, ti je ai person qe zhvesh kengetaret neper kafe per tua marre parate me dhune. Ti je ai person qe per interesa personale i ka hharuar volerat e deshmoreve duke u marre me politik. Le ti tregojne popullit qka ka ndodh ne vitin 2002, ku ka jetur dhe pse ky Nagip Aliu.

 2. Emri Agimi thotë:

  O zotri te mirremi me individ si ky autor i kesaj kumtese qe pas vete kane nje ideologji te mbrapshte te ndasise primitive si gjate luftes se UCPMB-es poashtu edhe pas luftes eshte dobesi ne keto kohra shume te rendesishme per shqipetaret po ky zoteriu i kishte kontribuar ndasise qe nga momentet me kritike te luftes, pas saje dhe vazhdon edhe me tutje. A ka bere analize ky zoterei qe pas luftes u krijua nje subjekt kinse teresisht si pasardhese e strukturave ushtarake qe nuk e di a ka qene ashtu po bindemi me kohen qe e perjetuam pas nje mandati. Por te ja perkujtoj se duheheqesi i deges se OVL ne Bujanoc ne vitin 2002 ka qene kryekeput kundra Nagip Arifit se e ka dite qe shume pak mundet me manevre me manipulime sepse u duke se prap pas nje mandati te LPD-es ku veproje e nuk e gjeti veten,ishte me i zeshmi qe ta beje edhe nje subjekt tjeter politik UDSH-en i cili subjekte pas zgjedhjeve te zhvilluara ne vitin 2008 kishte fituar vetem tre keshilltar e qe kesaj here perfitoj me se shumti kryetari i deges se OVL DHE fitoj postin e z.kryetarit te kuvendit Komunal kjo eshte turpi i kohes ta kritikoshnje njeri qe as nje moment nuk ka kursyer energjin per ta avansuar kete popull e qe ne cdo moment e gezonte autoriteti dhe popullaritetin a nuk eshte kjo nje mentalitet i mbrapshte i inateve qe po na percjell me pasoja, por nje gje po e kuptoj se njerez te ketill te pa autoritet ne pamundesi te realizojne me ideologji te paster aspiratat e tyre fillojne me etiketime te pabaza dhe me nje mentalitet te nje prapaskene te ndyte te veprojne dhe njeherit te percajne kete popul edhe ashtu te lodhur dhe te percare nga veprimete e ketilla per te instrumentalizuar OVL per interesa parsonale dhe ndoshta edhe te grupeve te vogla.
  Teju kujtoje se paraqitja e juaj para kuvendareve ne perzierjen e identitetit familjar tregon se nuk ja vlen te mirremi me z. Nagip Aliun sepse eshte rendi qe ai te mirret me veteveten sepse me duket se me teper mirret me subjektin prej te cilit gezon postin e z.kryetarit te Kuvendit dhe te definohet ose te mirret me politik ose me aktivitete e OVL-es se me duket se nuk ka kapacitete te mirret me te dyjat sepse as qe edhe i ka hije keshtu por njeri kur verbohet nuk sheh asgje por mirret me thash e theme dhe me nje propagande te ndyte, pa e pa veteveten dhe analizuar veprimet e veta me pare sepseedhe nuk mundet me i korigju ne ate gjendje te paperceptueshe vizuelisht, por mire ece te para se e ke fetyren me shume pamje.

 3. Po pse o te nderuar nuk mendojm si mu bashku po vazhdojm ende te coptohemi,a ende nuk u ngopem me POSTE qe i kemi ?,gjer kur dot vazhdojm?!,kam frig se dotna denoj PERENDIJA qe edhe keto qe i kemi doti humbim…Ti hapim syt sa nuk esht ber von,pse pse pse ja plotsojm armikut deshirat?!!!,…

 4. Pershendetje per OVL, e kuptojme brengen tuaj, por kam nje pytje edhe une per ju, sipas jush kend ta votoj populli? Mos wallah Shaip Kamberin?
  i cili nuk po e ndan bugjetin ne menyre te barabarte me fshtrat tjere?
  I cili rrit numrin e papunesis ne komune duke mbajtur njerez me nga dy puna rreth vetes etj etj ka shume qka te flitet per 4 vitet e fundit.
  Por ajo qe un kame frik se mos po politizohet edhe OVL-ja me keto reagime, nuk po du ta mbroj asnje parti tani, por nuk eshte perqarje nese dikush mendon ndryshe politiksht, sepse kjo eshte liri e fjales, mendimit, vendimit, nese do te ruhej unineti i shqiptareve ne Bujanoc kjo qeveri e pati rastin por pse pra njerezit jane aq thelle te zhgenjyer nga kjo udheheqje e dobet, Na sygjeroni e nderuar OVL se ka te orjentohet populli pra? nese ju nuk jeni te infiltruar ne qarqet partiake, na keshilloni sinqerisht pra, se ka tja mbaj populli?

 5. afrimi thotë:

  Zotri dicka me ty nuk eshte ne rregull ,nuk di ku e ke marr kete drejt te percaktosh se kush duhet te veproj si parti a jo.Gabim je korrigjo veten.Ata qe ta kan shkru te kan shti ne nje loj te keqe.Ty je nen kryetar i kuvendit po edhe kryetar i Ovl kto di pune z.nuk shkojn bashke.Ju e keni Mejdi Zeqirin
  (UDSH) dhe me te meruni qe ka ik nga vendi kur mjeket kan qen me te nevojshem ai ka qen ne maqedoni dhe kur eshte kthye ju ka lut Stojances me ja fal.E ki per cudi te ketij i ka then shko kerko falje te populli jot e baben ja kan varros vendasit.Qe ka 13poste dhe ka marr projekt prej komunes me ndreq oborrin e vet te shtepis Mirruni me to.

 6. Vetëm disa vite më parë kur pronocohej OVL- e UCPMB-ës kishte vlerën dhe rrespektin e cmueshëm. Të gjithë akterët e skenës politike të Luginës Preshevës pamvarësishtë cilit Subjekt politik i përkasnin me shumë vëmendje përcjillshin reagimet, sugjerimet, këshillat dhe vërejtjet e OVL-ës të UCPMB-ës, jemi të sigurtë se edhe në të ardhmen do të jetë kështu. Por shtrohet pyetja pse tani për momentin nuk është kështu! Ja edhe arsyet: Sepse OVL-ën në Bujanoc momentalishtë e udhëheq Nagip (Goci) Aliu me 5-6 shokë të kalibrit të vetë të cilët në popull kanë vlerën dhe rrespektin të barabartë me një ( O) zero të madhe. Kemi të bëjmë me një njeri të dështuar në xhdo aspect jetësor. Nagip Goci mendon se popullata e Komunës Bujanocit nuk e din se ai që nga viti 2002 është pjesë e pushtetit Lokal, që nga viti 2008 është nënkryetarë i Kuvendit Komunal, kurrë asnjëher nuk e ka par të udhës që në foltoren e këtij Kuvendi të propozoj as edhe një pikë të rendit të ditës e cila do të mirej me ruajtjen e vlerave të luftës të UCPMB-ës apo në përmisimin e kushteve dhe jetës të ish pjesëtarve të UCPMB-ës. Ky zotri kurrë asnjëher nuk i ka treguar opinionit pse braktisi dhe iku nga LPD , subject ky i dalun nga UCPMB. Ky zotri që nga viti 2008 asnjëher nuk i ka sqaruar elektoratit të Komunës Bujanocit se pse subjekti i tijë UDSH kishte të angazhuar ekspert nga Prishtina me pagesë për udhëheqjen e fushatës i cili aq shumë premtoi rrejshëm gjë e cila ndikoi të mashtroj votuesit dhe falë këtyre mashtrimeve arriti të fitojë 3 Këshilltarë. Ky ekspert për fushatë me pages edhe pse me origjin dhe i lindun në Komunën tonë kurrë asnjëher pas zgjedhjeve nuk ka qëndruar në Bujanoc. Pse Nagip Goci nuk ka treguar se i përket subjektit të cilin e udhëheq DR. Mejdi Zeqiri i cili një kohë mbante 11 poste me pagesë dhe pasi mediumet Lokale u morën me këtë cështje e zbriti numrin në 7 poste.
  Pse Nagip Goci kurrë asnjëher nuk i ka dhënë llogari opinionit të Komunës Bujanocit se cka ka ndodhur dhe cka po ndodh me fondet dhe parat që rregullisht i grumbullon OVL-ja, pse ky zotri asnjëher nuk i sqaroi opinionit për cvar arsye sulmoi dhe plackiti para disa javëve brutalisht njërin ndër afaristët më të suksesshëm të Komunës Bujanocit në pronën e tijë private, nga ky sulmë nuk ishin të kursyer as bashkëshortja dhe fëmijët e Afaristit B.Hasanit i cili është një activist i dalluar, patriot me plot kuptimin e fjalës dhe ish i burgosur politik së bashku me vëllezrit e vetë. Dhe për fundë Z. Nagip ( Goci) Aliu; para se të sulmosh,kritikosh dhe këkosh llogari nga ish kryetari i Komunës Bujanocit Nagip Arifi në periudhën 2002 – 2008, periudh kjo më e bujshme dhe më e suksesshme në të gjitha sferat e jetës në historikun e shqipëtarve të Luginës Preshevës, duhesh të japësh llogari për veten dhe shokët e tu. Xhdo ikje nga përgjegjësia dhe dhënja e llogaris për vërejtjet që ti drejtova më lartë, xhdo kritik dhe sugjerim i joti drejtuar kujdo është i pa bazë dhe i pa vlerë.. Përshëndetje vllazrore nga i informuari mirë.

 7. ushtari i UCK thotë:

  ti zotri qe ke marre guximin me shkru kete leter , qenke nje njeri i pagur dery ne fyt nga pushteti i tanishem , nuk eshte kjo leter nga njerez qe kontribuan per popullin por njerez qe ja dojn te keqen ppullit , ju lutem punoni e mus shkruni keshtu se rezultatet duken vet.

 8. politikani thotë:

  Une do te jem shume i shkurte ne komentin tim, individi i cili e ka leshuar kete komunikate edhe pikerisht njeri nga ata qe 4 vite me heret krijoi nje parti me emrin UDSH dhe njiherit ishte shkeputur nga partia qe kishte dalur si krah i luftes me emrin LPD, ju lus zotri qe kur shkruani diqka per opinjon duhet te mbani pergjegji morale sepse opinjonji nuk eshte i verber e as i shursher.a jeni ju nga ata qe thoni KUSH NUK MENDON SI UNE ESHTE ARMIKU IM, me sa duket po dhe une ksaj i them percarje e jo krijimit te partise se re e cila eshte pritur jashtzakonisht mire……… arsyet i dini me suiguri edhe ju…

 9. zotri nagip aliu nuk guxoni qe per nevoja tua politike te flisni ne emer te ovl dhe te fshiheni pas stemes dhe vules se ovl per ti zgjidh problemet e tua politike andaj terhiqeni ket kumtes dhe kerkoni falje publike per ket keqperdorim te emrit te OVL-se.

 10. sabria thotë:

  o Nagip Goci ti stka dal milionat me terli pun e po ki ftyr me shkru , po spo idhnona me ty se edi qefar njeri je , dy fjal sdin mi lidh , shko qati luj ROLET se sje ti per politik jo .

 11. HAHAHAH thotë:

  O kush sa pare i ke mar prej PVD-se per kete komunikate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. pedagogu thotë:

  zotri Nagip Aliu si mendon ti,me kto kumtesa do te ja ndalshe turrin PD?Jo zotri kete keni munde ta ndalni vetem me pune dhe suksese,pasi keto aftesi nuk i kane bossat e tu….atehere rrini urte.Valle mendon ti se do te shkoj populli mbrapa teje dhe Buces…qesharake!ne PD zotri ka kuadra kualitative te cilte lexojne dite e nate e jo si ti ta kalojne kohen ti e di ku dhe si.Pd qendron pas vlerave te ucpmb-i cmone dhe din te i vlersoje por jo edhe individet e ovl-se te cilte jane ne udsh-en e te deshtuarit mejdi zeqirit i cili nuk ka be gje ama asgje per kete popull! Per ty zotri ne ucpmb kane qene vetem 3-4 veta kurse per mu ne ucpmb ka qene i tere populli,te tjert nuk e permendin kete per vec ty dhe shokut tende Buces!Pra i bie se vetem ju dy keni luftue!i lumte luftetarve qe din te rrijne urte per veten e tyre.flassin te tjeret per ata,edhe ti zotri prit te flasin te tjeret per TY!

 13. mergimi thotë:

  ZOTRI NAGIP ALIU TE PASKAN SHTI NE NJE PUNE SHUME TE REND.ATA QE TA KAN DHEN KET LETER PASKAN DASHTE TE QOJN NE HISTORI EDHE AT PAK RRESPEKT QE KE PAS E PASKE HUMBUR. PO ME KEND E MBAJTE TY KET MBLEDHJE EDHE KUR,VET TY OOOOOOOOO PO ME DHIMBESH QE E PASKE H…..

 14. Realiteti thotë:

  Thonë se historia përsëritet çdo 100 vjet. Këtu ne Luginë të Preshevës, historia u përsërit vetëm pas 10 vjetëve. Para plot 10 vjetëve ishit ju luftetarë të nderuar të kombit që patët guximin të dilni dhe ti thoni stop shkaut. Tani, prapë jeni vetëm ju luftetarë të nderuar të kombit, që morët guximin ti thoni stop mashtruesit Nagip Arifit. Jeni vetëm ju ata që e keni kuptuar realitetin ateherë dhe po e kuptoni prapë. Dhe une kam besim se do të jeni ju ata që do të na ruani nga përcarja të cilën e filloi Nagip Arifi, do ti thoni stop manipulimeve të tij me këtë popull të mjerë dhe të vuajtur. Sepse ne nuk kemi nevojë për parti të reja, nuk na duhet ombrella e Nagip Arifit e cila të len në baltë. Neve na duhet bashkim, mençuri, dituri dhe sinqeritet. Ju lumtë juve. Unë e përshëndes dhe e perkrahi iniciativën tuaj të drejtë dhe të sinqertë.

 15. jo more z.Nagi ALIU, mos po gabon ku ke qene ma heret qe nuk e ke kritiku pushtetin por tash me ngjarjet e fundit, por si duket edhe Shaip KAMBERI ka fillu mi lujt do loja te keqija, por populli nuk harron, se ti je ai njeri qe i desh njerzit neper restaurante per para, e per kete kumtes nuk habitem aspak qe je paguar

 16. intelektuali thotë:

  pse po merreni o njerz kaq shum me ket nagip aliun une ju garantoj qe ai nuk din te shkruj as kumtese e asgje tjeter,po kto gjera eshte duke i bere pushteti i deshtuar,kshtu qe lereni te shkretin se nuk e ka dit qka po publikon. Mua seriozisht pom vjen keq qe e kan manipulu po na anen tjeter jom i bindur se pushteti i sotem mund te manipuloj vetem njerez te nivelit te till.

 17. aga ban thotë:

  lenini ata vte cilt japrunen ket liri se ju politikanet nuk u dokshni se ku jeni
  e ata ekan pagu me luft enaper burgjet s serbis shum mir edini kush osht aj vetem poju shikon ekur tju kap aj ju hin ethet po vec vayhdoni ju po keni me jra pishmon ci keni le

 18. aga ban) thotë:

  akuptut ju patriotat me batarja lene ovln leni ish ushtart mos tjani yonin ci folni per ata aukuptum

 19. AGA BAN thotë:

  NQOF SE DONI ME DI SE KUSH JAM DUHESH MEJ DURU HAYRETISLLUPCIN

 20. Shaban Ternoci thotë:

  Ngadal ju komentues te ndryshem se kjo kumtes esht e leshuar nga OVL e UCPMB-s e jo nga z.NAGIP ALIU.Kjo kumtes eshte e shqyrtuar mir nga shumica e veteraneve e organizatorve te luftes se UCPMB-s.Personi ne fjal mban pergjegjsi dhe eshte kryetar i shoqates por nuk merr vendime krye ne vete.Mos harroni se kjo shoqate nuk shitet per para se nuk e ka pas tradit as me heret,ata qe u shiten per para e poste personale u pan gjat ksaj decenie.Prandaj gjykoni veprimet e personit kunder te cilit eshte leshuar kumtesa dmth.ish kryetarit NAGIP ARIFIT i cili jo qe vetem sot eshte duke e fut percarjen ne popull por edhe me heret ka fillu te njejten veprim ta bej edhe mbrenda vet atyre shokeve qe e propozuan dhe e zgjodhen kryetar te komunes.Prandaj,une personalisht e mbeshtes ket kumtes dhe shpresoj se shumica e njerzve qe kan rrespekt ndaj gjakut te derdhur te deshmorve do ta mbeshtesin kete THIRRJE te bashkimit te popullit e jo percarjeve per interesa te dikujt qe shihet kjart me kend u bashkua vetem te mbetet ne poste te ndryshme me rendesi per te manipuluar per perfitime personale.

 21. aga ban) thotë:

  epara kumtes nuk osht kurxho po tjetra shka osht me rradh keni me pa se kush e ka udhheq komunen e bujanocit 6 vite eshaka bo aj burr keni me than mjert shqitart kuna ipasken besu ekuna jakeni dhon voten e aj osht ju edi se kush po nuk osht von po nuk dumi mej besu ati per tja dhan voten se nifjal popullore thojn uki kimen endrron po hujin nuk eharron po me ato rrenat e ati jena msu meato premtimet e ati populli kejt punt ja din ekan me dal nshesh poplli ja di tradhtit po shokt mat ngusht jukan hek ekan pa se ku osht aj burr e shaka bo esha osht tu bo eshapu do me bo mus mendo se se jam nagip aliu edhe pastrone fjalorin

 22. Armendi thotë:

  Po shume patriota e atdhe dashes paska pas Kosova Lindore po ku jeni kon o burra kur ke koha me kallezu ju veten.
  pse se rrishi me Nagip Goqin po ikshi ne Kosove…
  Vec Lirim Jakupi ju ka dal hakut…

 23. Naim Salihu thotë:

  Mediokret kane per specialitet mediokritetin,prandaj nuk eshte e nevojshme te kerkohet pse,as te kerkohet sepse!!!
  – Mjeranet thelle i zuri gjumi
  n´pus pa fund jane nisur,
  -Atje do i hedhe lumi.
  Prandaj ne na duhet kujdese,jo shume filozofi.
  Sa ma pak subjekte politike,aq ma te bashkuar jemi e bashkimi sjelle fuqine .
  Prandaj rreth flamurit – rrethe shkabes

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch