Home » Lajme » Per herë të parë ball per ball me gruan dyte te Tahir Mehës

Per herë të parë ball per ball me gruan dyte te Tahir Mehës

Bisedë me gruan e dyt të Tahir Mehës Shefkije Berisha e martuar në Pejë me burrin Nazmi berishen dhe tre femijet e tjer
Per herë të parë ball per ball me gruan dyte te Tahir Mehës
Shkrun  Hatixhe Xani-Ahmeti
Shefkije BerishaQe ng viti 1980 Tahiri ka qen i ndjekur nga policia dhe sherbimi sekret i Beogradit ,gjat gjith kesaj kohe ai qendronte kaqak pra pa guxuar me qendru i lir me grat dhe femijet e tij ne shtepi . Atëhër Tahiri i kishte dy gra : mua Shefkijen dhe kishim dy vajza , Antigonën që kishte 4 vet she Sofija e cila kishte 2 vjet dhe gruan e fundit e cila quhej Haka dhe kishte dy vajza me te Bukurija 3 vjet dhe Sala ishte foshnje 8 muajshe . Kishte edhe vajzen e madhe e cila ishte e fejuar , i kishin mbetur edhe 2 muaj nga dita kur do të bëhëj nuse .
Si shkak i te gjith ketyre maltretimeve dhe ndjekjeve ,ishin rrenjet e familjes se tij pra , babgjysh pas babgjyshi si thonë familja e Tahirit ishte hal ne sy per pushtetin e athershem , dhe ne vazhdimsi .
Kur ma shan babain nuk munda me perbi
Ishte ramazan kur babai i Tahirit Nebihi dhe dhe vet Tahiri u nisen per me shku ne mulli ne mulli me blu mill, policia i ka ndalur dhe kan vazhdu me provokimet e tyre te cilat veshtir se do ti perballonte Tahiri , ne ato momente ata e kishin sharë babën Nebih dhe tahiri nuk i ka buru fare , pra reaguar drejt tyre , me qrast ata i arrestojnë . Rrugës për ne stacionin policor te Skënderajt Tahiri ju ik policve ishin ne rrugen nga tregu . Nebihin e kan marrur ne stacion te cilin e kan mbajtur disa or ndersa tahirin nuk kan pasur mundesi me nxan fare .Gjatë asaj kohe sa plaku ishte ne stacionin e policis në Skënderaj ,shtepit tona ishin te rrethuara .
Menjeher posa i kam vrejtur unë qe kan ardhur policia , kam vrapuar ne ara ku i kam bartur armet e tij (te cilat nuk ishin te pakta ) dhe i kam mshehur ne misrin e mbjellur qe kishim afër shtëpisë .Dhe ndrkohë kam filluar te këpus bar te njomë gjoja per ti ushqyer vjetat e vegjel .Haka gruja e vogel e Tahirit ishte mbrenda ne shtepi me femijet e vegjel . Pasi kan kontrollu shtëpin kan dalur jashtë. Ata u kthyen nga kishin ardhr dhe pa armatimin e Tahirit . Pas nje ore qe na kontrolluan shtëpin ,po shohim se po vjen plaku (baba Nebih ) dhe per fatin e keq na dha lajmin qe pas disa orë ndjekje ma ne fund e kishin zënë Tahirin .NUK mund ta pershkruaj at moment , me dukej sikur me zuri shtepia , nuk mund te besoja fare ai ishte betuar qe i gjall ne duar te policis nuk do te binte me . Ne burg e kan mbajtur 11 dit ,pastaj e kan liru .Nje javë pasi e kan leshuar nga burgu , ai ka dalë në Skënderaj , ku prap kan fillu me ndjek. Derisa po qendronte ne nje qajtore te qytetit policia dhe spiunat e sigurimit serb versulen mbi te per ta arrestuar pra zoti e di se me qfar lloj akuzash te rrejshme tani .Dhe prap e zenë në qajtor e qesin jasht dhe ja lidhin duart .Edhe ne ket gjendje pra Tairi arrin te ju ik nga duart dhe , ne largim e siper nga bresheria plumbave te policis Tahiri plagoset , dhe ashtu duke i ecur gjaku rrëkë kalon pran nje gruaje e cila po mbante nje femij në krah , kur sheh Tahirin qe kalon dy rrath me tel dhe nje pal taraba ashtu i plagosur , mbetet e lemeritur . Pas pak policia kalojn pran saj dhe e pysin :

Shefkije Berisha - 2A pe nje njeri duke vrapuar ketu pari ?
Ajo i pergjigjet :” Ai njeri i kishte 9 –të zemra se ishte i plagosur dhe arriti ti kaloj dy rrath me tel dhe nje rrethoj me taraba .Ai ishte duke ikur ne rrugen per ne llaush kah pishat , ne drejtimin nga ka ikur ai ka fillu me gjujt ne drejtim te policve , dhe i ka larguar ata e vet ka ikur ne drejtim te klinës së ulët .Ndersa baben Nebih e kan arrestuar prap ku pas disa orësh prap e kan lëshuar .Tahiri atë natë ishte strehuar në shtëpin e Ibishit prej klinës së ultë ,i cili e kishte marrur me qerre te kualve . Të nesermen Ibishi e kishte marrur Tahirin dhe e kishte dërguar ne Qubrel në shtëpin e Osman Malokut , ne ket familje e kishte edhe nje shok të ngushtë quhej Zekë Fazlija .Në këtë familje e ka marrur ndihmën e parë që është plagosur , dhe ma von ka kërkuar të ja sjellin do buk me djath , dhe me ja qep rrypin te cilin ja kishte rrokur plumbi . Njerezve të shtëpis ju kishte kërkuar që të ja linin der e dritare hapë , rrinte me drojë të madhe se nuk i lenin vend pa e kerkuar spiuant e Serbisë.A kishte mbetur vend ku nuk e kishin kërkuar ata ,vin ta kërkojnë të nesermën edhe në shtëpin ku ishte strehuar . Ajo familje nuk ka pranuar që e kishte strehuar Tahir Mehen , pasi qe edhe Tahiri ne mengjes heret ishte dalur në mal .Kaluan kshtu disa dit dhe per Tahirin nuk dinte kush gjë , aji ishte edhe i plagosur . Deri sa një dit plaku erdhi në shtëpi dhe me tha Shefkije shko merre një kazan (enë e madhe uji) dhe vendose mbi zjarr . Ënde pa filluar baba i Tahirit në detaje me më tregu se si qendonte puna un e kuptova që behej fjalë për Tahirin , dhe qe ai sonte do te zhdirgjej në shtëpi .Ishin bër tani 10 dit nga dita kur Tahiri ishte arratisur nga policia dhe po qendronte i me varrë në trup pa kurfar perkujdesje . Vendqendrimin e tij ma tregoi plaku (babai i Tahirit ) nga qe ai me besonte shumë mua .
Atë natë pra Tahiri u kthye në shtëpi , dhe pasi u pastrua dhe ja lidhëm varrën , ishte i plagosur në kukë . Filluam te ja pregatitnim venin se ku do te qendronte . Në shtëpi qendrimi ju kishte bër i pamundur , nga që ishim të rrethuar po thuaj qdo dit , që vinin për ta kërkuar Tahirin .
Në shtëpi kishte qëndruar dy orë . Në dhomën e burrave ishin jorganat dhe postajat( mbuloja qe jan përdorur në oda te burrave ) e Hakës të cilat i mbledh plaku dhe i merr per ti derguar ne vendin ku do te strehohej Tahiri . Tahiri pra me vete merr edhe shinjerin (pallto ushtarake ) dhe shkojn per ta rregulluar vendin . Këtë vëndqëndrim e kishin rregulluar në në malin e tyre, vendi quhej Jazbina dhe ndodhej në kodër te Kralicave
Tahiri shiste lopët dhe blinte armë
Tahiri edhe pse nuk ishte i shkolluar nuk kishte te kryer as shkollën fillore , kjo nuk e kishte penguat te punonte jasht vendit ne perendim . Kishte qen në Gjermani ku kishte qendruar 2 vjet , kohë kjo e mjaftueshme që Tahiri të kursej disa te holla sa per te ndertuar një shtëpi dhe per tu armatosur mir . Ka pasur rast kur ai e ka shitur lopën dhe ka blerë armë .
Qe nga ajo dit kur Tahiri kishte dalur në mal na kishte lënë dy gra të vetme me një plak në shtëpi pa kurfar të ardhurash dhe pa asnjë ndihmë . Tahiri ishte i ndarë nga vëllau Beqiri , ai jetonte në shtëpi ndërsa ne nuk kishim ndërtuar ënde shtëpi . Jetonim në kullën e Tahirit e cila nuk plotësonte kushtet as përafërsishtë për të jetuar .
Të dy gratë e Tahirit flinim në një dhomë
Edhe pse Tahiri kishte arritur me i deponu disa para në bankë për ta ndërtuar një shtëpi , atë nuk ja arriti ta bëj . I ranë në qafë policia dhe pushteti i atëhërshëm.Duke na bër edhe ne të vuajm ne ato kushte të vështira dhe presion te pandërprerë që na bënte pushteti i asj kohe nën urdhërat e beogradit .Shpresat për të ndërtuar një shtëpi nuk kishte më ,tani ishte në pytje egzistenca e Tahirit dhe familjes së tijë . Ne pra të dyja gratë e Tahirit ndanim një dhome përgjysmë .
Tahiri pra doli kaqak dhe nuk u kthye më në shtëpi një kohë të gjatë . Kur u kthye pas një kohe , kishte ndryshuar në fytyrë , ju kishin rritur mjekrra dhe mustaqet. Kur filloj te vinte në shtëpi , vinte prej prej orës 8 në mbrëmje dhe qendronte deri ne ora 4 të mëngjesit . Gjatë kohës sa Tahiri qëndronte në shtëpi unë dhe baba Nebihi benim roje me radhë . Ruanim nga tri orë me radhë . Të gjitha armët që posedonte Tahiri me detyronte ti përdorja edhe unë , pra armët e tahirit i përdorja pa pikë problemi .
Ditën babai i Tahirit qendonte me te , merrte lopët më vete dhe vajzën e madhe të Tahirit Mihrijën e cila nuk kishte asnjë ditë shkollë . Në këtë mënyrë plaku e mbante Tahirin të informuar për të gjitha që ndodhnin rreth familjes së tij e cila kishte mbetur si e pa krah me largimin e Tahirit.
Familja jonë kishte mbetur në gjendje rrethimi per 6 muaj rresht , gjat gjith kësaj kohe Tahiri në shtëpi vinte vetem natën pëe shkurt , ënde antarët e tjer të familjës nuk dinin për adhjen e Tahirit
Nganjëhër gruaja e vogël e tahirit me thoshte :
” Kushë po e hanë mazen moj natën që po mbesin Xhyveqat (enë ku vendoset qumshti)pa mazë .
Unë i thosha : ruaje moj ku ta di unë , nuk guxonim me bisedu as mes vete për strehimin e Tahirit.
Haka gruaja e dytë e Tahirit ishte ajo që ënde nuk e dinte për vizitat që na i bënte Tahiri në shtëpi. Nga se ajo kishte një familje të gjër dhe i vinin shumë mysafir , druanim se mos ndonjëri prej fëmijeve do te tregonte apo do të kuptonte ndokush .
Për Tahirin nata ishte ditë dhe dita ishte natë
Në kullë kishim jë dhom qe dukej nga ana e Skënderajt , dhe dinim mir që shtëpija jone ishte gjithmon nën vezhgim . Në atë dhomë (ishte soba e burrave )aty kishim vendosur një perde te cilën nuk e largonim për asnjë moment .Dhe sobën e burrave e njëkohësisht edhe edhe vendin ku flente plaku e kishim zhvendosur ne nje dhom që kishim të ndërtuar prapa kulle .
Kontrolloimet per të Kërkuar Tahirin nuk kishin të ndalur , kontrollonin edhe ne familjet tona dhe te miqt nga do që i kishim të gjith i kishin kërcnuar që nese strehojnë Tahirin do të kishin probleme serioze . Njëri prej miqve që kishin kontrolluar ishte edhe Met Polluzha ,djali i Shaban Polluzheë .
Një dit më erdhi nëna për vizit me vajzën e vëllaut , dhe isha e obliguar ti thosha :
-Nënë mos eja më për vizitë deri sa të dorzohet Tahiri
Gjithashtu pas disa muajve kuptoj edhe Haka qe Tahiri është i mshfehur në mal dhe se po vinte në shtëpi nganjëherë. Dhe asaj prap vazhdonin ti vinin te familjes deri një natë Tahiri i tërhoqi vërejtjen që të mos i vinin më .
Pas gjashtë muajve jeta si kaqak ju kishte merzitur dhe kishte vendosur të kthehet në shtëpi .Atëhër për të pra nata ishte ditë dhe dita ishte natë .
Tahiri ishte betuar para Zotit dhe familjes se tij që i gjallë nuk do të binte në duar të pushtetit
Gjatë gjith dimrit Tahri qëndroi në shtëpi, rrinte me drojë dhe duke vezhguar rregullisht. Ishte kjo koha kur Tahiri bënte përgatitjet për tu ballafaquar me forcat policore , pasi që një shmangje e tillë ishte e pamundur . Ata nuk i linin vend kund pa e kërkuar ,dhe Tahiri ishte betuar para Zotit dhe ne të gjithve që igjallë nuk do të binte në duar të pushtetit dhe policisë .
Armën e par që kishte , e kishte marrur në Baks te Dushi . Gjatë asajë kohe Tahiri kërkonte nga unë që ti qëndroja pranë dhe të mësoja ti përdori të gjitha armët e tij, ashtu edhe veproja , nuk kishte armë të tijin që nuk dija ta përdorja .
Të hënave që ishte ditë tregu te ne në Skënderaj , babai i Tahirit dilte në treg dhe dëgjonte se mos po fliste dikush diqka për Tahirin ,mos i kishte rënë dikush në fije vendstrehimit të tij apo mos dinin që ai po qëndronte në shtëpi .Tahiri kah fillimi i marsit kishte filluar të dilte ngapak , jeta si i arratisur ju kishte merzitur .
Ishte betuar si Oso Kuka “Pa u ba kulla rrafsh me tokë nuk e lshoj pragun tim “
Tahiri ditët e marsit kishte filluar të dilte nga pak , ishte koha kur duhej punuar edhe në ara .Kur dilte në arë për të punuar tokën qerren e mbushte me armë
Edhe vendqëndrimin e tij e kishin zbuluar , mirpo qëllimi i tyre ishte që Tahirin ta zënin të gjallë, dhe kërkonin momentin më të përshtatshëm . Për këtë unë isha më e sigurt se kurr që nuk do ta kenë atë fat , ta zënë të gjallë pra . Ai ishte betuar si Oso Kuka dhe vazhdimisht thoshte :
“Pa u ba kulla rrafsh me tokë , unë nuk do ta lshojë as Prekazin e as pragun e shtëpisë” dhe ne grave te dyjave vazhdimisht na thoshte edhe nese tentoni mu largu nga shtëpija kam me ju vra me duatr e mia .mirpo kjo nuk do të ndodhte kurr të dyjat ishim me të bindura se kurr që ti qëndrojmë prane Tahirit sa te jetë gjallë .
Kur u martova me Tahirin i kishin i kisha vetem 15 vjet , e doja pa masë ,dhe e lutja zotin në ç’do moment që të mos mbetem gjallë pas vdekjes së tijë .
Në bisedë e sipër , shefkijes ju drejtuam me këto fjalë :
-Pasi aqë shumë e keni dashur Tahirin , dhe edhe tani në këtë kohë ju dukeni kaq e bukur dhe e menqur , pse Tahiri është martuar ?
Ajo ne fillim sikur buzëqeshi pak dhe pastaj na tha :
-Ahë sikur të ishte gjallë edhe një herë do ta martoja.
Në këtë formë pra shefkija e shprehte dashurinë , respektin dhe besimin që kishte për Tahirin .
Ehë mus daltë kurrë më Pranvera
Ishin pra vetem disa dit kur tahiri kishte filluar me dalë , dhe nuk shkoi gjat erdhi dita për të cilën ishim aq të sigurt që do të vinte. Dita për të cilën aqë shum kishim biseduar gjatë atyre nëtevë të gjata të dimrit ku gjithë kohën e kishim kaluar duke bër roje .Dita e kobshme ku përjetuam tmerrin dhe luftën e vërtetë, nga kjo tragjedi nuk u kursyen as fëmijët e Tahirit as Sala e vogël e cila nuk kishte më shumë se 8 muaj .
Atë ditë kishin dërguar një debill kinse me shiqu orën e rrymës , ai ishte njëri nga spiunët e tyre që e kishin dërguar për të vezhguar situatën .
Posa kishte filluar agimi i mëngjesit i ditës së mërkurë 13maj i vitit 1981 . Në atë mëngjes Tahiri ishte zgjuar herët dhe kishte filluar të rruhet , po vishej dhe kishte vendosur me shku te një mik në Tushilë më kujtohet që emrin e kishte Ali . Atëher i thashë:
-Tahir do të vijë edhe unë se po e di ku po shkon.
Plaku i tha :” nëse më degjon mua biro mos shko “atëher Tahiri si gjithmonë ju dindë urdhërit të babës dhe nuk shkoi . Unë sa për ta bër atmosferën pak më të gjallë i thashë :
-Kështu se kanë burrat Tahir , JO-ja JO dhe po –ja po.ai mu përgjigj :
-Me te gju ty unë ti thej kambët .Më tha kështu derisa unë po ja sjellja qain me pi .
Këto ishin fjalët e fundit të Tahiri mi tha mua . Më nuk biseduam kurrë më në këtë mënyrë .
Pas kësaj bisede që bëmë mes vete të tre , unë shkova me fjetë , mora vajzat Antigonënë dhe Sofinë . Ndërsa Nebihi (babai i Tahirit ) dhe Tahiri qëndruan të zgjuar tër natën .
Kur u bë ora 3 :30 minuta , Tahiri erdhi te unë e më tha :
” Shefkije Zgjohu se buka dhe uji im jan këputur për mua ”
-Unë i thashë : dëgjo Tahir unë jamë ajo që të kamë qëndruar pranë gjithë kohën , as tani nuk do të ndahem nga ti deri sa vdekja te na ndaj ,pran teje do të qendroi .Atëhër mu drejtua edhe njëher :
” Pashë kokën e Rrustës një vëlla te hastretit që ki mos ma qel derën .
Në kohën që po bënim këtë bisedë Tahiri kishte vërejtur që ne veq ishim te rrethuar .
Në ato momente Haka gruja e vogële e Tahirit ishte naltë në dhomë me vajzat , nërsa unë isha me Tahirin . Pastaj i lidhim të dyjat vajzat ne djep , pastaj na thirri Tahiri . Kur shkuam ai mu drejtua mua :
“hajde dil në dritare dhe thuaju të largohën”
Kur dola në dritare ënde ishte endë pa dalur drita shihja pak si në mjegull që ishin të ndalura 8 automjete të cilat nuk dalloheshin mirë , por duhet te ishin ato qe i kishin bartur atë numër të madh ushtarësh . Kurë pashë aqë shum ushtarë, polic, dhe automjete para kulle , futa edhe njëhër kokën brenda dhe e luta Tahirin që të iknim .
Ai mu drejtua me një tonë kërcnues duke më thënë që nuk do të largohem nga shtëpia pa mu rrafshu kulla.Pas këtyre fjalëve unë dola në dritare dhe ju drejtova me këto fjalë :
-Ju lus që të largoheni , se në shtëpi jemi vetëm dy gra me 5 vajza dhe një plak 55 vjeqarë .
Ndërsa plaku me vajzën e madhe Mihrijën ishin në dhomën tjetër që ishte prapa kulle . Tahiri edhe njëher më ka kërkuar duhan , unë ja dhashë një pako që kishim në dhomë dhe i tregova që duhani tjetër ishte në dhomen pas kullës . Pasi ja dhashë duhanin , mu lut të dilja edhe njëher në dritare ,
Dola në dritare dhe ju thashë :
-A po largohëni nga kulla dhe oborri a po ju shkrijmë të gjithve ?
Pas reagimit tim ushtria jugosllave dhe policia me kanë thënë : ” largohu nga dritarja se Tahiri është brenda ” Ishin këto fjalët të cilat nuk i duroj dot më Tahiri dhe u ofrua vet ne dritare dhe ju :

  • Çka po doni o burra , dëgjoni këtu një herë qka po ju tham :

Pa u djegë kulla rrafsh me u ba , unë nuk dal kurrë prej pragut tem .
Ata e lutnin të dorzohej , duke i thënë se do shkosh dy muaj në burg dhe të lirohesh . Tahiri nuk deshi me ndëgju për rrenat e tyre dhe me tha: Shefkije afroma Sanakun (kuti e madhe prej druri ,arkë ).
Vrapova me marrë sanakun dhe që nga ai moment e kam llogatirur veten të vdekur . Haka shkoi te vajzat dhe ende nuk i kishte ndërruar .
Gjesti parë që banë ushtria dhe policia ishte vrasja e dy qenëve që kishim ne oborr dhe i kan zgidhur lopt i kishim 12 fryme lopë atëher , një lopë e kishim në kullë brenda .
Sa herë shprazin Tahiri , Nebihi fishek , secili plumb nga një po e vret .
Tahiri doli ne dritare dhe menjeher ka fillu me gjujt , Pushka e parë që ka krisë ishte e Tahirit, menjeher i ka qëllur dy polic që ishin para dritares dhe i ka lënë të shtrirë për tokë . Mënjeher pas Tahirit ka fillu me gju me gjujt b abai i Tahirit Nebihi i cili ka qelluar dhe e ka vrarë para hamari një polic , një te dera e shtëpisë , dhe dy të tjerë i ka vra në qysh të dhomës së vet , këtë e kam parë me sytë e mi .
Kur ka fillu tmerr lufte dhe plumbat binin si shi mbi kullën dhe dhe dhomën ku ishte plaku , vajza mihrija ka bër perpjekje me ardhë te ne në shtëpi , mirpo nuk ka arritë , dhe kishte hyrë në hamarë.
Plaku pas këtyre vrasjeve që bëri është mbuluar nga breshëri plumbash ku njeri prej tyre e ka goditur , derisa Nebihi ishte plagosur Tahiri në sanjë moment nuk e ndali pushkën .
Gjëja e parë që kemi mvërejtur në ket kjamet ka qenë numri i ushtarëve dhe policëve që po vinin bashkë me 4 tanke ,si forca shtesë nga Skënderaj.
Ishte bërë ora 4 në mbrëmje që ne ishim nënë fërshëllimën e plumbave dhe të tymit . Fëmijët tanë ënde pa ngrën as pa pi asgjë , pa ua ndërruar teshat .Rethi i dytë veq kishte filluar me sulmu . Ndëgjuam disa zëra zëra që bërtisnin qitni fëmijet jashtë ose do të vdisni të gjithë se Tahiri po bënë kërrdi , na vrau të gjithve .
E kamë shumë të vështirë ti përshkruaj ato aste , fëmijët bërtisnin , Tahiri luftonte duke kënduar , unë mbushja armët me fishek sa mundja .
Fishekët e Tahirit kishin filluar të hargjohen , Tahiri hipi mbi pod të kullës derisa unë u zhdirgja poshtë me i marrë edhe 24 fishek që i kishim poshtë në kullë . Kur i mora fishekët nuk arrita me ja dorzu Tahirit , gazi lotësjellës nuk me linte ti hapja sytë , kulla ishte mbushur gaz .
Më ka ngelur vetem një marak që nuk hipja në sanak të millit dhe ti bashkohësha Tahirit , edhe vdekjen e dëshiroja pran tijë .
Tahiri ënde vazhdonte të luftonte dhe këndonte në kupë të qiellit :
Çka ka kulla që po dridhet
Tahir Meha gjallë nuk lidhet
Çka ka kulla që po ushton
Babë e djalë po luftojnë
Pragun e vet të gjallë nuk e lëshojnë .
Pasi nuk munda me ju bashku Tahirit u zhdirgja poshtë , dhe qaja sa mundja e dija që Tahirin nuk do ta shohë më . Kishin ardhur përforcime të mëdha ,filluan të gjuajn me artileri të rëndë . Predhat e para goditën shkallët në të cilat isha un duke u zhdirgjur , ato u shëmbën , pastaj goditën derën e cila ishte e mbyllur me shulë , edhe atë e thyen . Ndjeja qe diqka po më djeg për brënda ,kam marrur një sahan (pijatë e thellë) dhe e kamë pirë pak ujë në enën e lpoës .Fëmijët bërtisnin ende nuk kishin ngrënë gjë , kulla shëmbëj mbi koka të tyre . Kam vrapuar me i nxjerrë fëmijët jashtë ishte ora 4: 30 minuta e mbrëmjës .I larguam disi Antigonën ,Bukurijën dhe Sofijën të cilën e nxorra me djep . Ndërsa Haka kishte lënë mbrenda vajzën e saj të vogël Salën e cila nuk kishte më shumë se 8 muaj .
Ne u strehuam nënë qerren e kive .
Akuzohëshim se kishim strehuar 1000 studentë në kullë
Pas pak erdhi një polic dhe me goditi me pushkë në krah duke më thënë :
-Kënd e keni brenda , 1000 student a po ?
Uë u ngrita në këmbë dhe ja ngjes për fyti , duke i thënë :
-Nuk i kemi 1000 student po i kemi 2000 student dhe 2 magarë fishek .
Predhat e automatikut nuk kishin të ndalur , plumbat si shiu na kalonin mbi kokë , e mora vajzën Sofijëdhe qova në hamarë , ishte në djep e lidhur ënde .Në këto qaste kam dëgjuar edhe një herë zërin e Tahirit kur ka bërtitë :
” Pritne Tahir Mehën ju , se gratë e mija nuk guxon kush me i prekë ”
Atëhër kam vërejt që pas tij një polic e ka marrur llotrat (dru i gjatë si shkallë që përdorej për bartjen e ushqimit të kafshëve )dhe është ngjit në kullë me llotra .Kur ka arrit te dritarja Tahiri e ka njohtë dhe i ka thanë , largou ti se te kam pasur shok nga ushtria , nuk du me te vra , qitmani ni shka te shkinës e ta vras me vullnet . Mirpo polici nuk kishte hequr dorë që ta zinte Tahirin , dhe ai u detyru me godit pra , e vret me nje plumb në ballë .Kamë parë policin kur rrëzohet në tokë , dhe menjeher pas kësaj mua më afrohet një polic i cili ishte i maskuar dhe me thot :
” Edhe ne do te ju vrasim të gjithve kështu siq jini ”
Pas këtyre fjalëve , kam vrapuar drejt në hamar dhe e kam marrur Vajzën Sofin , e mbeshtolla vetem ne hyram (mbulojë fëmijësh )dhe aty i mshefa 25 fishekët që i kisha me vete ëndë , duke shpresuar se do të kthehesha për ti marrë . Në mesin e atyre policëve ishte edhe një shok im klasës sime ,djali i Ukë Veliut , Dushi i cili më pyeti :
A jeni ju motra e Rrustemit ?
Po i thashë , dhe e luta te na leshoj te shkojmë te Mehmeti , vellau i Tahirit ,ai na lëshoi, por shkuam krejt zhag se plumbat na fluturonin mbi kokë . Unë Haka , vajzat Bukurija , Antigona , Sofija shkuam te Mehmeti . Ndërsa për fatin e mihrijës nuk dinim ende , e Sala e vogël foshne kishte mbetur ne kullë e cila veq ishte shëmbur .
Kullën filluan ta shëmbin me tanke , e Tahiri ënde luftonte
Menjëher pasi u larguam ne gratë me vajzat , ushtria dhe policia u larguan nga oborri, dhe branda hynë tanket të cilat filluan me rrënu kullën .Kur plaku pa që ushtarët ishin larguar asht i plagosur arrin me hy në kullë . Aty e pret Tahiri i cili ja shtron vendin në grazhdin e lopës ja ofron një enë për të pirë ujë , dhe e mbulon . Pastaj përpiqët prap me luftu Tahiri , policia që ishin në oborr tmerrohen nga plumbat e tij dhe hyjnë në hamarë , dhe në preskë (dollap ku hedhej drithi)gjëjnë Mihrijën të plagosur rëndë. Vinë te Mehmeti dhe na pysin :
Aështë kjo vajza e Tahirit ?
Mihrija ishte në gjëndje të rëndë , gjaku i shkonte rrëke , e morëm unë dhe Haka ,me i ndihmu por ishte shumë keq . Pas pak kohe erdhi një helikopter dhe e derguan ne spital.për të ja dhënë ndihmën e parë .
Mbi Kullën tonë qëndronin 28 helikopter
Pak para se me ra muzgu gjendja ishte shum alarmante , kishin kërkuar përforcime të mëdha prapë . Përforcimet ju vinin nga beogradi , ishin ardhur ushtri dhe 28 helikopter.Stacioni policor i Skënderajt ishte i mbyllur ,për qytetarë , ju jepte ndihmen e parë ushtrise dhe policisë jugosllave .Ndëgjova se kishte ardhur edhe axha im Avdi Hoti për të pytur nese jam gjallë ënde . Ata e kishin informuar se kam qendruar perkrah me tahirin deri ne momentet e fundit të luftës , dhe se tani jamë shëndoshë e mirë .
Ishte gati 10 ora në mbrëmje kur plumbi dhe kënga e Tahirit ënde nuk ish ndalur .Po të shiqoje për rreth , të gjitha rrugët ishin mbuluar nga ushtria dhe tanket që vinin nga Beogradi dhe Nishi .Mu në këto momente kah ora 10 pra i kemi ndëgjuar edhe nje radhë të shtëna nga Tahiri, më nuk i kemi ndëgjuar .Si dukët zemra Tahirit edhe shumë do qëndronte , dora e tij edhe gjatë do luftonte , asnjë shka të gjallë nuk do të lëshonte ,po plumbat e tij sikr kishin përfunduar .

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress