Home » Lajme, Vendore » Presheva së shpejti edhe me një pikë kufitare

Presheva së shpejti edhe me një pikë kufitare

Dy personalitetet kompetente për çështje të kufijve, kryeministrët Ana Bërnabiç dhe Zoran Zaev kanë diskutuar për kufirin Serbi-Maqedoni në Preshevë dhe pritjet e gjata që krijohen në këtë kufi
Kryeministrja serbe Ana Brnabiq ka deklaruar sot se ajo shpreson se deri në fund të korrikut Serbia dhe Maqedonia veriore do ta ratifikojë marrëveshjen për pranimin e operatorëve ekonomik të autorizuar ndërmjet dy shteteve dhe se do të aplikohet sistemi “me një pikë kontrolli” në vendkalimin kufitar Preshevë dhe Tabanoc.

“Kjo do të thotë se do të ketë pritje më të shkurta në kufi” ka thënë Bërnabiq.

Kryeministrja serbe ka thënë se për sistemin një kabinë ka fol sot me kryeminstrin maqedon Zoran Zaev duke thënë se kjo iniciativë është nisur në gjatë procesit të Berlinit.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch