Home » Lajme, Ndërkombëtare » Prokuroria e Gjykatës Speciale: Kemi juridiksion të gjykojmë forcat serbe për krime lufte

Prokuroria e Gjykatës Speciale: Kemi juridiksion të gjykojmë forcat serbe për krime lufte

Zyra e Prokurorisë në Hagë për krimet e veçanta të luftës me seli në Hagë tha se ka, gjithashtu, juridiksion për të ndjekur dhe gjykuar krimet e luftës të kryera nga ushtria, policia dhe paramilitarët e Serbisë kundër shqiptarëve etnikë gjatë luftës 1998-1999.

Por Prokuroria refuzoi të zbulojë nëse dhe kur do të fillojë ta bëjë këtë, ndërkohë që në fillim të këtij muaji arrestimet dhe gjykimet filluan kundër ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch