Home » Këshilli Nacional, Lajme, Vendore » Ragmi Mustafi: Të reagojë bashkësia ndërkombëtare pas kërcënimeve të Vuçiqit ndaj Luginës së Preshevës

Ragmi Mustafi: Të reagojë bashkësia ndërkombëtare pas kërcënimeve të Vuçiqit ndaj Luginës së Preshevës

Pas deklarimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq ku ishte shprehur se egziston ideja për mbylljen e vendkalimeve kufitare mes Luginës së Preshevës dhe Republikës së Kosovës, ka reaguar kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, z.Ragmi Mustafi

Reagimi i plotë i z. Mustafi

“Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë dje se “Ekziston një ide e madhe që të mbyllet Konçuli (pika kufitare) dhe vetëm serbët të lihen të kalojnë, të ndepresin kontaktet mes shqiptarëve nga Bujanoci dhe Medvegja (Lugina e Preshevës) me shqiptarët e Kosovës. Unë nuk jam për këtë, ne do të dëmtonim vetëm shqiptarët ”.
Atmosferë të tensionuar lufte po transmetohet ngadalë në Luginën e Preshevës nga dy pikat kufitare në veri të Kosovës për shkak të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për reciprocitetin e targave të regjistrimit të automjeteve.
Si çdo shtet, ashtu edhe Kosova, ka të drejtën e targave të saj, për më tepër, kjo e drejtë njihet në procesin e dialogut me Serbinë.
Kërcënimi i drejtpërdrejtë i Presidentit Aleksandar Vuçiq për shqiptarët e Luginës së Preshevës është i papranueshëm.
Ky qëndrim racist luftënxitës si “hakmarrje për ngjarjet në veriun e Kosovës” kundër shqiptarëve të pafajshëm në Luginën e Preshevës është një mentalitet mesjetar primitivist dhe antinjerëzor.
Prandaj i bëj thirrje OSBE -së, BE -së, NATO -s, Këshillit të Evropës, OKB -së që të dënojë deklaratat luftënxitëse dhe monitorojnë me kujdes situatën për shkak të mundësisë së përshkallëzimit të tensioneve në Luginën e Preshevës të shkaktuara nga ‘idetë e mëdha” të ekzekutivit në Serbi.
Nga ana tjetër, është për t’u habitur që askush nga opozita serbe në Serbi nuk i ka dënuar veprimet provokuese të turpshme duke provokuar avionë ushtarakë në hapësirën ajrore të Kosovës të kontrolluar nga NATO.
“Bota serbe” e Vuçiqit, me mbështetjen dhe frymëzimin e Vulin, tani ka fituar karakterin e operacionalizimit. Por vetëm qytetarët, shqiptarë, serbë, boshnjakë apo malazezë, do të pësojnë nga kjo miopi që përsërit të 90-tat.” është shprehur z.Mustafi.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress