Home » Lajme, Ndërkombëtare » “Rrënjët Shqiptare” – letër të hapur Pesidentit Bujar Nishani

“Rrënjët Shqiptare” – letër të hapur Pesidentit Bujar Nishani

Organizata “Rrënjët Shqiptare”  me seli në New York të SHBA-së përmes një letre të hapur drejtuar Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, kërkon nga shteti shqiptarë të reagojë ndaj Athinës zyrtare.

Ky reagim vie si përgjigje ndaj deklaratave dhe ofendimeve fyese  ndaj kombit shqiptar nga parti “Agimi i Artë”.“Kjo vepër e shëmtuar e kësaj partie që është edhe pjesë e parlamentit grek kurrsesi nuk duhet toleruar nga shteti jonë. Vëmë në dukje se kombi shqiptar në kundërshtim me deklaratën fyese nga partia fashiste greke, është një nga kombet më të vjetër e më të qytetëruar të rajonit dhe është i orientuar drejt vlerave demokratike perëndimore”, thuhet në letrën e organizatës “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots.Organizata në fjalë kërkon nga shteti shqiptar që të bëhet një zë më i fuqishëm në mbrojtje të dinjitetit kombëtar, ndërsa në të njëjtën kohë t’i kërkohet Athinës zyrtare t’i kërkoj ndjesë popullit shqiptar.

One Response

  1. jetmir ahmetaj thotë:

    Grekeve po u vjen fundi u kane humbur shpresat per jeten por edhe me e keqja u eshte afrue dhe nuk po e kuptojn qe ne shqipetaret shkaterrum parandorin romake ate otomane ish jugosllavin dhe tani I ka ardhur rradha greqis se qameria eshte e nane shqipenise se greqin ne alvanitasit e ndertuam shtet dhe ne do ta heqim nga harta si shtet . Por me pare do ta leme te vuaje qe tu rikthehe ne mendje genocidi fashist grek ndaj shqiptarve te qameris .

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch