Home » Lajme, Ndërkombëtare » Shënohet 17 vjetori i Këshillit Kombëtarë Shqiptaro-Amerikan ku ishte i ftuar edhe kryetari Mustafa

Shënohet 17 vjetori i Këshillit Kombëtarë Shqiptaro-Amerikan ku ishte i ftuar edhe kryetari Mustafa

Mustafa-Hoxhaj-1Në New York është mbajtur mbrëmja Gala e Këshillit Kombëtarë Shqiptaro-Amerikan, në të cilën është shënuar 17 vjetori i themelimit të KKSHA.

 

Gjatë mbrëmjes Gala i ftuar nga Lugina e Preshevës ishte kryetari i PDSH-së dhe i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa. Në darkën festive kanë marrë pjesë edhe shumë personalitete nga rajoni dhe diplomatë të ndryshëm që kanë kontribuar për çështjen shqiptare.

Kryetari komunës së Preshevës para darkës është takuar me udhëheqësit e Këshillit

Mustafa-Riker-1

Kombëtarë Shqiptaro-Amerikan, dhe me qytetarë shqiptarë e veprimtarë me qëndrim në SHBA. Komuniteti shqiptarë në Amerikë ishte i interesuar për situatën ekonomike në Luginë të Preshevës, pasi shumë prej tyre kanë shprehë edhe dëshirën që të investojnë në Luginë.

E në darkë Mustafës iu ishte pregaditur tavolina e përbashkët me ambasadorin Filip Riker dhe ish kongresistin Eliot Engel.

Që të dy diplomatët amerikanë shprehën interesin e tyre për Luginën e Preshevës, dhe trajtimi që poi u bëhet shqiptarëve nga Serbia.

 
Mustafa-SHBATakime të ndara Mustafa zhvilloi edhe me kryeministrat shqiptarë Edi Rama e Hashim Thaçi. Nga Rama u kërkua që premtimet se shteti shqiptarë do të ketë interesë për Luginën e Preshevës mos të harrohen.

Takime tjera pas darkës festive janë zhvilluar edhe me presidentin Bujar Nishani, ministrin e jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj, përfaqësues politikë e institucional me shqiptarë nga Mali i Zi dhe Maqedonia.

 

Këshilli Kombëtarë Shqiptaro-Amerikan çdo vitë në vjeshtë mbledhë udhëheqës politikë e institucional shqiptarë nga Ballkani, të cilët në Neë York shkojnë për të përfituar Mustafa-Nishani-1edhe nga fakti se mbahet Asambleja e Përgjithm
e e Kombeve të Bashkuara.

 

 

 

 

 

Mustafa-Bisnesmen-1

Njofton kabineti kryetarit të komunës së Preshevës

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch