Home » Lajme, Vendore » SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE DHE ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË UÇPMB-së ORGANIZOJNË : AKADEMI PËRKUJTIMORE

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE DHE ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË UÇPMB-së ORGANIZOJNË : AKADEMI PËRKUJTIMORE

                                                   L  A J M Ë R I M

 

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE  DHE ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËS SË UÇPMB-së ORGANIZOJNË :

 

AKADEMI PËRKUJTIMORE

 

KUSHTUAR BARDHYL OSMANIT, KOMANDANT “DELTA”,  ME RASTIN E 40-VJETORIT TË LINDJES /1972-2012/ DHE PËR NDER TË 100-VJETORIT TË PAVARËSISË.

AKADEMIA MBAHET TË MËRKURËN, MË 31 TETOR 2012, NË ORA 16, NË SALLËN E KUVENDIT KOMUNAL.

POASHTU, TË MËRJURËN, MË  31 TETOR 2012, NË ORA 14 BËHEN HOMAZHE  TE VARRI I BARDHYL OSMANIT DHE TE VENDRAMJA E PËRBASHKËT E DËSHMORËVE TË KOMBIT, TE PENDA NË RAHOVICË.

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE OVL E UÇPMB-së I FTON ANËTARËT E SAJ, FAMILJARËT E DËSHMORËVE, INVALIDËT E VETERANËT E LUFTËS DHE QYTETARËT E KOMUNËS SË PRESHEVËS QË TË MARRIN PJESË NË AKADEMI.

JU MIRËPRESIM

 

 

PRESHEVË, MË 29.10.2012                    SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE DHE

ORGANIZATA E VETRANËVE TË LUFTËS SË UÇPMB-së

One Response

  1. Mauro thotë:

    Korporates se Panamase: Me duket se je i pasakte per sa thoni, Berisha tahmse e ka perforcuar mendimin se mund te shkoje te varri i Esad Pashes me tradhetaret e tjere dhe jo te bashkpunetoret e Enver Hoxhes, komisaret dhe komandantet dhe ushtaret e thjeshte qe beri luften e lavdishme Nacional Clirimtare. Jo me t’u shkoje e t’i kujtoje, por po perpiqet tu heqe dhe daten perkujtimore qe bashkohen ne jeten e amshueshme dhe bisedojne se bashku se si ua dorzuan Shqiperine dhe ku e katandisen spiunet dhe tradhetaret e kombit. Komenti nuk ka lidhje me kroniken e mesiperme.Cili eshte mendimi im per njoftimin e mesiperm? Me jane plagose e vrare police e oficer ne vendin ku kam sherbyer dhe e di se cfare do te thote te bieshe ne krye te detyres si Enveri. Vetem policia ne Shqiperi eshte gjakosur me bandat e Berishes, ajo e ka paguar me shume se kushdo tjeter. Nga akti qe ka kryer Enver Zymberi, detyrimisht dhe pa as me te voglin dyshim ne duhet ta therrasim Heroi i Popullit te Kosoves. Ky eshte fakt, po de jure ja kane dhene nje titull te tille? Epo, nese Kuvendi i Kosoves e ka pagzuar me kete titull, nuk eshte e nevojshme te dalish dhe te lypish per familjen e tij. Duhet te hape qesen shteti, drejtuesit e tij qe vetem per maskaralleqe e korrupsion flitet ne adrese te tyre.Mendoj se kjo nuk eshte fushate as per kishen as per xhamine, ata kane sfera te tjera qe mbulojne, dhe nuk kane pase fort pak deritani. Keto me duket se po behen per tu duku, tundur e shkundur!. Keto forma kane marre te drejten e qytetarise dhe shtetet i kemi per te vjedhur dhe korupsion, drejtuesit e tyre mbushin xhepat me rruga, tendra, me mbrojtjen qe u bejne krereve te krimit te organizuar. Atehere perse i kemi keto shtete e shtetare, kur nuk ju pergjigjen forcvave te sigurise. Familjeve te tyre, nuk mund t’ju kethejne me te dashurit, por t’u siguroje jeten. Kjo sjelle optimizem dhe vazhdimesi heroizmi kur e kerkojne interesat e Kosoves.Dhe e fundit duke pare kete fotografi, perfitoj nga rasti te uroj per detyren e re te priftit te komunitetit tone Fran Kolaj, me vjene mire per xhestin fetare per nje shqiptare te fese se tjeter, njekohesisht dhe per moshen e re qe paska me e mundshme me u lidhe me forcat me te shendoshta dhe perparaimtare qe perbejne komunitetin, qe duan nje komb te bashkuar dhe krahas, edhe ritet edukuese fetare. Eshte per te falenderuar se eshte hera e pare qe shfaqet prifti jone ne kete faqe demokratike. Paraardhesi i tij, nuk e uli hunden asnjehere te dilte dhe te komunikonte me shqiptaret, vetem kur u kap me presh ne dore nga zori, per te kerkuar falje. Shpresoj qe nje fillim i mbare, ka dhe nje mbarim te mbare dhe me ndere. Une, se flase per sociologjine e feve, nuk frekuentoj asgjekundi ndonje kult fetare, kam shkuar ne festa e pervjetore deri dhe ne teqe, por kur e kam pare se nuk ma kane vare, kam shikuar punen time. Nuk jam antare i asnje partie politike dhe nuk marre pjese ne asnje shoqate; por me kete dua te them, se ajo shoqate qe do te ma shkruante emrin, qofte dhe si vezhgues; une jam i obliguar t’i pergjigjem kesaje thirrje me mundesite e nje njeriu te thjeshte qe do te shkonte ne nje ngushllim, apo aktivitet kulturore qe i manifeston komuniteti yne. Faleminderit dhe nje ujken te gezuar per te gjithe.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch