Home » Lajme, Opinione, Rajonale » Shpata e Ali Ahmetit preu nyjën gordiane në Shkupin Dardan

Shpata e Ali Ahmetit preu nyjën gordiane në Shkupin Dardan

15- korriku, Epoka Shqiptare në Maqedoninë e Veriut
Të dashur vëllezër dhe motra të Maqedonisë së Veriut!Edhe pak ditë na ndajnë nga 15- korriku.Si vëllai juaj, si gjak i gjakut tuaj, ju bëj thirrje tepër vllaznisht, por shumë shqiptarisht:Bashkohuni!Jo për një ide apo tezë politike, por për një vepër historike, rreth një ideali të brezave të tërë, një kauze shekullore që përmbush amanetin e deshmorëve.Bashkohuni për kryeministrin e parë shqiptar.15- të korriku është dita e kushtrimit.Është dita e zgjimit kombëtar.Sot më shumë se kurrë është kuptimplotë mesazhi i thuprave të shelgut që na la si testament ideatori i nëntorit të parë të shqiptarëve, arkitekti i Shtetit të Përqendruar Arbërorë, Heroi Ynë Kombëtar Gjergj Kastrioti.Më shumë se asnjëherë tjetër janë domethënëse vargjet lapidare të Gjergj Fishtës;”L’sho kushtrimit n’toskë e n’gegë Mblidhnu tok si kokrrat n’shegë”.Vëllezër dhe motra!Mblidhuni si kokrrat e shegës së Fishtës, bashkohuni si thuprat e shelgut të Gjergj Kastriotit.Bashkimi bën fuqinë.Fuqia imponon drejtësinë.Kah’ është forca është arsyeja.Bëhuni bashkë për kryeministrin e parë shqiptar Naser Ziberi.Pse jo.Keni të drejtën tuaj hyjnore, historike, kushtetuese.Bashkohuni.Thuprat e bashkuara të Moisiut tonë Gjergj Kastriotit,     askush nuk mund t’i thyente. Edhe sot, s’ka fuqi në botë që mund t’i  thyej’ shqiptarët e bashkuar.Nuk ka forcë mbitokësore as nëntokësore, uragan  tsunam, tajfun, apo termet politik që mund të lëkundë votën unike të sovranit shqiptar me dt 15- korrik.Gjithsecili apo gjithsecila prej jush me votën e tij apo të saj do të shndërrohet në misionarë i Kombit.Votat tuaja janë tufa me lule në varrezat e deshmorëve të Kombit, ku prehen eshtrat e atyre që bënë sakrificën sublime, derdhën gjakun, dhanë gjenë më të shtrenjtë jetën, për liri e barazi.Çdo votë e juaja është  nga një gurë në kështjellën e qeverisjes së re realpolitike të kryeministrit shqiptar, Naser Ziberi, si garant i paqes sociale, bashkëjetesës multietnike, harmonisë ndërfetare, barazisë së plotë qytetare e shanseve të barabarta në të gjitha fushat në Republikën e Maqedoninë së Veriut, integrimit të saj në të gjitha strukturat e Bashkimit Europian, siç përfundoj antarësimi në Nato.Plebishiti popullor shqiptar me dt 15- korrik vendos gurëthemelin e Epokës Shqiptare.Që të finalizohet kjo ëndërr e kahmotshme vota juaj referendare duhet të shkoj për numrin 9- të, BDI- në.Çdo votë që nuk shkon për nr 9-të shkon për Zaevin e Mickoskin të cilët u bënë bashkë.Me dt 15- korrik e ka fjalën sovrani shqiptar.Kur flet sovrani të tjerët heshtin.Shpata e Ali Ahmetit preu nyjën gordiane në Shkupin Dardan, ashtu si shpata e Aleksandri të Madh në Frigji, ( Ankaraja e sotme).Zoti ju bekoftë e qoftë me ju.Ju priftë e mbara.E gëzofshi kryeministrin shqiptar.
Azgan Haklaj “Mjeshtër i Madh”, ish deputet i Kuvendit të Shqipërisë.President i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit të Skenderbeut”, nderuar me “Medaljen Gjergj Kastrioti”Autor i 7- të librave

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch