Home » Kulturë, Lajme » Skicë: SË BASHKU, NJË KAFE NË LOKALIN E RI “TRINITY”…

Skicë: SË BASHKU, NJË KAFE NË LOKALIN E RI “TRINITY”…

Nga: Murat Gecaj

Nga e majta:V.Kona, M.Gecaj e S,Harka…(Tiranë, 29 prill 2017)

Një gjë është e sigurtë, në kryeqytetin tonë: Se nuk mungojnë lokalet e llojeve të ndryshme, ndër ta, dhe për të pirë kafe, çaj ose freskuese. Këtë e denim dhe ne tre kolegë e miq, kur në mengjesin e sotëm vendosëm të pinim kafe e çaj. Kësaj here, zgjedhja jonë ishte e veçantë, pra do të “përuronim” një lokal të ri, në afërsi të ish-stacionit të trenit ose ku ka qenë Vila “Gliozheni”. Të themi të vrtetën, as emrin nuk ia dinim, por e mësuam më pas, se ai quhet “Trinity”(se tre veta ishin edhe ne-ha,ha). Pra, e “tadhëtuam” lokalin “Bulevard”, ku zakonisht takohemi, në raste të tillë.

Kështu, të parët kishin zënë vend aty kolegët e miqtë e mi, publicistë e studiues, Viron Kona e Sejdo Harka. Edhe pse me banim jam më afër atij lokali, u vonova ca, se u desh të gjeja një kazan, për të hedhurat mbeturinat nga shtëpia, pasi ekzistuesit i kanë hequr fare?!

Pasi  zumë vend dhe bëmë porositë, për kafe e çaj, pra sipas dëshirës, nisëm bisedat e zakonshme, për familjet e botimet tona etj. Ndërkaq, përmendëm me nderim e respekt, kolegët e miqtë tanë: Bardhyl Xhama, Sokol Demaku, Ibrahim Hajdarmataj, Fran Gjoka, Kadri Tarelli dhe të tjerë.

Duke qendruar në atë lokal të ri, në bëri prshtypje të veçantë mjedisi i bollshm dhe i kënshëm, i tejmbushur me lule të bukura e gjithëfarëshe, dhuratë e pranverës, e cila mezi po na vjen!?…

Kur do të laroheshim nga lokali, të cilin e përmenda më lart, na i bëri disa fotografi, me aparatin tim, një djalosh i sjellshëm. Pra, bëmë foto dyshe, por dhe të tre së bashku. Njërën nga këto foto po ua bashkëngjes këtyre radhëve, për të kujtuar kafen e çajin e parë, që ne pimë aty. Kushedi, përsëri do të shkojmë në atë lokal, me kolegë e miq të tjerë dhe do të shijojmë çfarë dëshirojmë, por dhe do të kënaqemi me ajrin e pastër dhe aromën e luleve pranverore, të bukura e shumëngjyrëshe…

Tiranë, 29 prill 2017

 

 

informajxoj propagando

 

Pirlot Germain

21:43 (9 hours ago)
to

Informcele –

 

From: Lu Wunsch-Rolshoven lu.esperanto@gmx.de [reago]

Sent: Saturday, April 29, 2017 4:24 PM

To: Reago

Subject: [reago] Amikumu lanĉiĝis. De Jarlibro al Horlibro

 

(Mi ĝojos, se vi plusendos tiun ĉi artikolon al listoj aŭ unuopuloj, publikigos ĝin en gazetoj aŭ retpaĝoj, eble redaktos ĝin… Lu Wunsch-Rolshoven)

La socia reto Amikumu lanĉiĝis

De Jarlibro al “Horlibro”

En sabato, 22-a de aprilo, lanĉiĝis nova socia reto, Amikumu. Ĝi estas uzebla per saĝtelefonoj kaj montras la cent plej proksimajn Esperanto-parolantojn, kiuj membras en ĝi.

Jam pli ol tri mil aliĝintoj

Ene de unu semajno aliĝis jam pli ol tri mil homoj el certe almenaŭ kvindek landoj. En kelkaj grandaj urboj membras jam pli ol deko da Esperanto-parolantoj.

Kontaktu la retan Esperantujon – aliĝu al Amikumu!

Amikumu donas bonan eblecon por kontakti aliajn Esperanto-parolantojn – oni renkontiĝas unue en la reto kaj povas poste interkonsenti pri rendevuo eksterrete. Jen nova ebleco por trovi la enretajn Esperanto-parolantojn, kun kiuj ĝis nun ne tro facilis eksterreta kontakto.

Por ke tio funkciu, necesas ke ankaŭ la homoj el la tradicia Esperanto-komunumo aliĝu al Amikumu kaj prezentu sin tie. Instrukcioj kiel fari troviĝas sur https://amikumu.com kaj sube.

De jarlibro al “horlibro”

En 1908 Hector Hodler lanĉis novan ideon – jarlibron, kiu faciligis trovi aliajn Esperanto-parolantojn. La nova ideo, kiun nun realigis Chuck Smith kaj Evildea kun sia teamo, 109 jarojn post Hodler, estas iusence nova versio de jarlibro. Sed tiun ĉi version ni povas nomi “horlibro” (se ne “minutolibro”), ĉar ĝi estas daŭre aktualigata.

Nun vojaĝanto povas kontakti ne nur la lokulojn en ilia hejmo, sed pere de Amikumu ankaŭ aliajn vojaĝantojn, kiuj hazarde troviĝas samloke. Kaj la lokulo povas vidi, kiu vizitas lian aŭ ŝian urbon.

Artikoloj ĉe “Libera Folio” kaj “Ondo de Esperanto”

Unuajn impresojn pri la nova oferto vi povas legi ĉe Libera Folio
http://www.liberafolio.org/2017/04/23/amikumu-rapide-ekhavis-pli-ol-mil-novajn-uzantojn/
(kun unua mondmapo de Amikumu-anoj)
kaj ĉe Ondo de Esperanto
http://sezonoj.ru/2017/04/amikumu-4/

Kaj ne forgesu aliĝi al Amikumu por ke la tuta Esperantujo estu videbla – al novaj lernantoj, al konversaciemuloj kaj al la tuta mondo.
Konkrete: Iru per via saĝtelefono al la “vendejo” (fakte: distribuejo) de saĝtelefonaj aplikaĵoj (“apoj”) kaj tie elŝutu la senkostan aplikaĵon.

Multan ĝojon kun viaj Esperanto-kontaktoj

Lu Wunsch-Rolshoven
EsperantoLand kaj GEA

(Mi ĝojos, se vi plusendos tiun ĉi artikolon, publikigos ĝin en gazetoj aŭ retpaĝoj, eble redaktos ĝin…)
— Lu Wunsch-Rolshoven Tel. +49 – 30 – 685 58 31+49 – 173 – 162 90 63 EsperantoLandInternaciaj feriojhttp://www.esperanto.land Novjara Renkontiĝo (NR)Novjara Internacia Semajno (NIS) LibroservoAmaskomunikilaj ka

 

Shto koment

Duheni të Logoheni për të komentuar.

© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch