Home » Lajme » Stop keqtrajtimeve ndaj shqiptarëve të Luginës

Stop keqtrajtimeve ndaj shqiptarëve të Luginës

Ne si dy organizata jo qeveritare “Gurzi i Zi ”dhe“ Horzionti” nga Bujanoci , dënojmë incidentin e nodhur në në fshatin Gërbafç të komunës së Medvegjës ku është sulmuar dhe rrahur brutalisht e tërë familja e Sokol Ismajlit nga policia serbe. Me këtë rast është rrahur dhe keqtrajtuar Sokoli, bashkëshortja dhe fëmijët e tij në mënyrën më të egër. Ky rast është një veprim makabër e qyqar i policies serbe dhe shtetit. Konsiderojmë se rasti i tillë nuk është një rastësi por një lojë që bëhet nga Serbia me qëllim të futjes së panikës, tek shqiptarët e këtij rajoni me qëllim të shëprnguljes nga vatrët e tyre shekullore. Rasti i tillë duhet të informohet edhe në Këshillin i sigurimit të OKB-së, dhe të dalin para drejtësisë personat që përdorin dhunë në shekullin kur e tërë bota dënon dhunën dhe terronin. Ne si organizata jo qeveritare edhe një herë, kërkojmë ndëprerjen e menjëhershme të malltretimeve, keqtrajtimeve, asrretimeve të shqiptarëve të këtij raojni, mjaft më këtij projekti të qeversië serbe që çon në shpërnguljen dhe zbrazjen e shqiptarëve nga trojet e tyre stërgjyshore Bujanoc 20.11.2011 Nga këshilli i dy organizatave OJQ GURI I ZI dhe OJQ HORIZONTI

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch