Home » Lajme, Rajonale » Thaçi edhe në Shkup flet për marrëveshjen me Serbinë

Thaçi edhe në Shkup flet për marrëveshjen me Serbinë

Presidenti Hashim Thaçi, pas vizitës në Podgoricë, ka qëndruar sot në Shkup, ku ka takuar liderët e partive politike shqiptare dhe kryeministrin Zoran Zaev.

Ai ka folur për fazën finale të dialogut, duke thënë se marrëveshja me Serbinë do të jetë një kompromis i debatueshëm në Prishtinë dhe Beograd.

“Duhet të jemi realistë, duhet të përmbyllet procesi i demarkimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, e që është rreth 430 kilometra. Marrëveshja do të jetë e frymës evropiane dhe e koordinuar në plotni me SHBA-në dhe Bashkimin Evropian. Në këtë drejtim, do të kemi një proces kompleks, në të cilin do të ketë debate dhe refuzime jo të lehta”, ka shtuar Thaçi.

E kryeministri i Maqedonisë ka thënë se ky shtet e mbështet zgjidhjen që e forcon paqen dhe stabilitetin në rajon.

“Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në rrugën drejt integrimit euroatlantik”,  ka thënë Zaev.

Ndërsa, presidenti Thaçi theksoi rëndësinë e bashkëpunimit mes dy vendeve, duke shtuar edhe ndërtimin e autostradës, e cila do të mundësojë qarkullimin e njerëzve dhe mallrave dhe do të ndikojë në rritjen e bashkëpunimit ekonomik.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch