Home » Lajme, Ndërkombëtare » Trump ndërpret marrëveshjen bërthamore me Iranin

Trump ndërpret marrëveshjen bërthamore me Iranin

Përkundër kërkesave europiane për të mos u tërhequr nga marrëveshja me Iranin, presidenti amerikan Donald Trump nga Shtëpia e Bardhë sapo shpalli vendimin për tu tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin e realizuar nga administrata Obama. Kjo marrëveshje njihej si më e vështira e arritur mes Teheranit dhe Perëndimit, ndërsa pak ditë më parë presidenti francez Emanuel Macron sqaroi se nuk ka plan B rreth marrëveshjes.

Irani ka këmbëngulur vazhdimisht se programi bërthamor ka synime paqësore dhe ra dakord për kufizimin e aktivitetit bërthamor në këmbim të sanksioneve. Qeveria iraniane bëri të ditur se është e përgatitur për çdo skenar.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch