Home » Lajme, Ndërkombëtare » Vuçiq e Hahn biseduan për dialogun Kosovë – Serbi

Vuçiq e Hahn biseduan për dialogun Kosovë – Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sonte në Beograd me komisionarin evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, me të cilin ka biseduar për ngecjet në dialogun me Prishtinën dhe situatën e krijuar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Vuçiq falënderoi Hahn për angazhimin e tij për të zhbllokuar dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, teksa përsëriti se Serbia mbetet e angazhuar në politikat e paqes dhe bashkëpunimit në mënyrë që të ruajë stabilitetin në rajon.

Ndërsa, komisionari Hahn shprehu gatishmërinë e tij për të ndihmuar në arritjen e kushteve për vazhdimin e dialogut.

Ndryshe, Hahn ndodhet për vizitë në Beograd, ku nesër do të takohet edhe me kryeministren Ana Brnabiq.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch