Home » Lajme » Vuçiq: Ka ide për mbyllje të kufirit në Konçul të Bujanocit për ti ndërprerë kontaktet e Preshevës dhe Bujanocit me Kosovë, por unë jamë kundër

Vuçiq: Ka ide për mbyllje të kufirit në Konçul të Bujanocit për ti ndërprerë kontaktet e Preshevës dhe Bujanocit me Kosovë, por unë jamë kundër

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sonte në një emison televiziv ka reaguar për shkrimin e gazetës “Danas” e cila “e akuzon atë se kishte një plan për të mbyllur vendkalimet midis Kosovës dhe Luginës së Preshevës ku jetojnë shqiptarë etnikë

“Të mbyllet vendkalimin në Konçul, të lejohen vetëm serbët në Ropotovë dhe të mos ketë asnjë kontakt mes shqiptarëve nga Kosova dhe atyre nga Bujanoci dhe Presheva… Po, ka egzistuar ky propozim dhe ne mund ta bënim, ajo ide ekziston edhe tani, por unë jam kundër asaj ideje ”, deklaroi Vuçiq.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress