Home » Lajme » Vuçiq: Nga nesër nuk ka shkollë , kopsht, fakultet, gjithçka po mbyllet!

Vuçiq: Nga nesër nuk ka shkollë , kopsht, fakultet, gjithçka po mbyllet!

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq shpalli gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin të Dielën mbrëma për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ai së pari njoftoi në prezantimin e tij një vendim që, siç theksoi ai, nuk u arrit lehtë.

“Lufta që është përpara nesh është një luftë për ata që krijuan këtë vend, për prindërit tanë, për të moshuarit tanë, por edhe për të ardhmen e Serbisë. Prindërit tanë, ndërtuan qytetet tona, fshatrat, rrugët dhe hekurudhat, bënë gjithçka në vendin tonë. Sot, ata janë sulmuar para së gjithash dhe ne duhet të bëjmë gjithçka mundemi për t’i ndihmuar këta njerëz të mrekullueshëm. Ne kemi bërë shumë gjëra deri më tani dhe dua të falënderoj ekipin mjekësor, veçanërisht, njerëzit e mrekullueshëm që e kanë bërë reputacionin dhe punën e vështirë në dispozicion të shtetit, për të ndihmuar vendin dhe njerëzit. Në bazë të përvojës, por edhe gjithë asaj që kemi ndarë, disiplinës së pamjaftueshme për të kuptuar mesazhet që kemi dërguar, në bazë të Kushtetutës dhe në përputhje me dispozitat e nenit 200. Unë shpall gjendjen e jashtëzakonshme në tërë territorin e vendit. Ne nuk e morëm këtë vendim me lehtësi” – tha Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch