Home » Lajme, Rajonale » Vuçiq: Politika për rikthimin e Kosovës në tavolinën e bisedimeve ka dështuar

Vuçiq: Politika për rikthimin e Kosovës në tavolinën e bisedimeve ka dështuar

Në fjalimin e tij të mbajtur gjatë sesionit të Bordit Kryesor të Partisë Progresiste Serbe (SNS), Vuçiq u shpreh se sipas tij politika serbe e përqendruar në ‘shpëtimin’ e shumë gjërave nga Kosova ka dështuar, transmeton lajmi.net.

“Politika ime që Serbia të mbajë shumë gjëra në Kosovë është mposhtur. Këto politika nuk fituan, sepse Serbia preferon që të qajë mbi disa gjëra të cilat janë humbur, më shumë se sa të luftojnë që të marrin diçka në këmbim të saj. Krejt çka kemi mundur të marrim është hedhur dhe humbur, gjë që cënoi çdo përpjekje për implementimin e kësaj politike”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq tutje tha se është i frikësuar se Serbia nuk do të ketë shansë tjetër në këtë drejtim, mirëpo se do të vazhdojë  të luftojë pavarësisht kësaj.

“Jam i frikësuar se nuk do të kemi shansë tjetër, mirëpo ne do të vazhdojmë të luftojmë për njerëzit tanë në Kosovë”, ka thënë ndër të tjera Vuçiq.

Theksojmë se Vuçiq vazhdimisht i ka akuzuar liderët opozitarë në Serbi, se me dërgimin e Pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është vendosur vula në zarfin e njohjes nga shteti serb.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch