Home » Lajme » Vulin: ‘I kam quajtur ata me shprehjen “Shiptari” ngase ashtu quhen’

Vulin: ‘I kam quajtur ata me shprehjen “Shiptari” ngase ashtu quhen’

Vulin ka komentuar padinë të ngritur nga kryetari  i Këshillit Nacional Shqiptar, Ragmi Mustafa për shkak se, siq thuhet, për gjuhën e urrejtjes, ngase disa herë ” publikisht i kam quajtur  shqiptarët “ shiptari” “dhe ate” me një ton përçmues dhe nënçmues. “Kjo nuk është pezhorative, ju quheni shiptari, dhe unë me respekt më të madhë ju referohem  me “Shiptari” – tha ai.

– “Kjo nuk është pezhorative, ju quheni shiptari, dhe unë me respekt më të madhë ju referohem  me “Shiptari” – tha ai.

Vulin ka thënë se ky është emërtimi i përdorur që prej Luftës së Dytë Botërore, dhe këtë emërtim e bartë edhe Partia e Ragmi Mustafës – “Partia Demokratike Shiptare”

– “Me të vërtetë nuk e di se si do të donin t’i quanim ata, Arnaut? Arbanasi? Ashtu  i quanin Turqit, edhe deri në Luftën e Dytë Botërore ky ka qenë termi. Në Luftën e Dytë Botërore, dhe më vonë ata filluan ta trajtojnë veten me Shiptari. Pas asaj, kur ata donin për të treguar se ata i përkasin një rrethi të përbashkët politik me Shqipërinë, atëherë ishin si shqiptarë – tha Vulin për TV Pink.

Ai shtoi se nëse “nuk i pëlqen, ta ndryshojnë emrin” dhe se ai do t’i ndiqte ato.

– “Derisa quheni  Shiptari, unë do t’ju quaj kështu. Kend kjo e fyen? Ndoshta ata mund të jenë të zemëruar për shkak të akceptimit tim “, tha Vulin.

I pyetur nëse, me padi dikush dëshiron ta heshtë atë, Vulin tha se nuk do të ishte kjo hera e parë.

– “Serbëve u  duhet të ndalohet nga të folurit. Serbët duhet të jenë defanzivë, për të justifikuar dhe për të shpjeguar vazhdimisht pse po bëjnë diçka – përfundoi  ai.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch