Home » Lajme, Ndërkombëtare, Sport » Zvicra në top-10 të botës

Zvicra në top-10 të botës

Zvicra rekordin e mban në vitin 1994 kur gjendej në pozitën e shtatë, derisa hyrja në top-10 ka ardhur pas kualifikimeve të mira, ku në pesë ndeshje ka shënuar pesë fitore.

Fitorja ndaj Letonisë 1:0, duket se i ka ndihmuar shumë Përfaqësues së Zvicrës që tani ndodhet në top-10 në renditjen e FIFA-s, shkruan “ESPN”.

Zvicra rekordin e mban në vitin 1994 kur gjendej në pozitën e shtatë, derisa hyrja në top-10 ka ardhur pas kualifikimeve të mira, ku në pesë ndeshje ka shënuar pesë fitore, përcjell albinfo.ch.

Kujtojmë që për Zvicrën luajnë edhe shumë futbollistë shqiptarë, si Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Blerim Xhemaili, Admir Mehmedi dhe Shani Tarashaj.

Brazili pas një kohe të gjatë do të rikthehet në vendin e parë, kurse pas saj është Argjentina, kurse Gjermania ndodhet në podium, duke u renditur e treta.

Top-10

  1. Brazil
  2. Argjentina
  3. Gjermania
  4. Kili
  5. Kolumbia
  6. Franca
  7. Belgjika
  8. Portugalia
  9. Zvicra
  10. Spanja

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch