200 ushtarë britanikë nisen drejt Kosovës, përforcim për KFOR-in

Read Time:49 Second

Rreth 200 ushtarë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit do t’i bashkohen kontigjentit britanik prej 400 pjesëtarëve në kuadër të misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë (KFOR), pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit dhe rritjes së tensioneve në pjesën veriore të Kosovës të banuar me shumicë serbe.

Këshilli i NATO-s ka autorizuar forca shtesë nga Mbretëria e Bashkuara pas kërkesës së Komandantit Suprem të NATO-s për Evropën (SACEUR), gjeneralit amerikan Chris Cavoli, për të adresuar situatën aktuale, derisa shefi i shtabit britanik të mbrojtjes, admirali Sir Tony Radakin, tha se ky dislokim do t’i japë forcë dhe ekspertizë misionit të NATO-s.

“Vendosja e Batalionit të Parë të Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit demonstron reagimin e Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar. Ne vazhdojmë të jemi një pjesë themelore e aleancës së NATO-s, duke ndarë ekspertizën dhe forcën tonë ushtarake”, theksoi admirali Radakin, transmeton Ministria e Mbrojtjes.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Xhelal Sveçla: Villa e Radoiçiqit do të shfrytëzohet si stacion i Policisë së Kosovës
Next post Takimi Kurti – Sarrazin, temë diskutimi situata e sigurisë në Kosovë