Shans i madh për “profesor” Lorik Canën. Të enjten mbrëma, kundër Rabotniçkit, mesfushori shqiptar që ka një pasion të çmendur për arkeologjinë dhe historinë, do të luajë ndeshjen e parë zyrtare me fanellën e Lacios.

Rreth tij ka një kuriozitet të madh, duke qenë se pas Miroslav Kloses dhe Djibril Cisses, është lojtari më i rëndësishëm i blerë në merkaton e verës. Ndaj maqedonasve do të jetë në fushë nga minuta e parë në krah të Francelino Matuzalem.

Për shkak të dëmtimit të Cristian Brochit, mund të luajë nga minuta e parë edhe kundër Chievos në ndeshjen e parë të Serie A, në krah të Chrsitian Ledesmas. Cana është duke u përgatitur për sfidën evropiane sikur të ishte evenimenti më i rëndësishëm i karrierës së tij. Mjafton të shohësh që në Shkup të Maqedonisë, vetëm për shkak të prezencës së tij në fushë, do të jenë në stadium një numër i konsiderueshëm tifozësh shqiptarë, afro 300.

Cana mendonte ta përjetonte ndryshe muajin e parë te Lazio, por ai nuk është shkurajuar, përkundrazi, ka vazhduar të punojë pa e ulur ritmin. Brenda dhomave të zhveshjes, duke qenë një tip pa komplekse, i ka fituar të gjithë. Tani mezi pret që të vijë përgjigjja edhe në fushë. Për një si ai, i mësuar të jetë titullar, është një gjë e rëndësishme. Për trajnerin Edi Reja, Cana është një lojtar i rëndësishëm, me temperament dhe perfekt për rolin e mesfushorit. Gjithsesi, këto ditë ka qenë pak dinamik, gjë që duket normale duke parë edhe faktin që ka zhvilluar pak përgatitje.

Në 4 vjetët e fundit Cana ka ndërruar 4 ekipe: Olympique Marceille, Sunderland Galatasaray e Lazio. Dëshira e tij është të stabilizohet në Itali, për t’u kthyer më pas në Shqipëri. Të luajë me Lazion dhe të jetojë në një qytet si Roma, për një si Loriku, i regjistruar në Universitetin e Tiranës në Fakultetin e Arkeologjisë, është maksimumi. Kur të përfundojë së luajturi, ai do të bëhet arkeolog me profesion. Deri më tani është limituar duke vizituar disa objekte antike, sepse është një pjesë e Romës që kërkon ta njohë më mirë.

Most of these techniques are geared toward setting the learning look at this web site environment on the first day of school, but could easily be reapplied throughout the year

Lini një Përgjigje

Previous post LPD: VETERANËT E OVL-së NË SHËNJESTËR TË SIGURIMIT SERB
Next post TVP lajmet 25 gusht 2011: Azili ende konsiderohet si rrugë e vetme për të siguruar nje jetë më të mirë, dhe një gjë e tillë konfirmua sot ne debatin e mbajtur rreth migracionit…
Translate »