Barcelona e kalon sërish Real Madridin në tabelë dhe i përgjigjet me stil konkurrentit. Në një natë me shi në Barcelonë, ekipi i Pep Guardiolës ka fituar bindshëm në atë që parashikohej ndeshje e vështirë ndaj Atletico de Madrid.

 

Serinë e golave e ka nisur herët në minutën e 9 David Villa.  6 minuta më vonë, Miranda shënoi një autogol duke mos larguar dot goditjen e Leo Messi. Lojtari më i mirë në botë, bëri një shfaqje të mrekullueshme duke kaluar një seri mbrojtësish nga Madridi për të shënuar për 3:0.

 

Edhe në pjesën e dytë Barca pati plot raste dhe Messi iu përgjigj Ronaldos duke shënuar edhe dy gola të tjerë të bukur (min 78 e 90) për një tjetër Manita të ekipit katalunas.

 

Reali sfidon

Real Madridi ka lënë pas vetes periudhën e shkurtër negative që e përshkoi gjatë javës së kaluar, për të fituar me rezultat 6-2 përballë Rayo Vallecanos.

Ende pa filluar mirë takimi (1’), Michu i befasoi të gjithë në Santiago Bernabeu duke i kaluar mysafirët në epërsi.

Është dashur të zhvillohej minuta e 39-të e takimit që Reali ta barazonte rezultatin përmes Cristiano Ronaldos, i cili u asistua nga Ricardo Kaka, ka raportuar Telegrafi.

Pa u mbyllur gjysma e parë, një krosim të Xabi Alonsos, Sergio Ramos e ktheu në drejtim të Gonzalo Higuain, dhe argjentinasi i kaloi Mbretërit në epërsi.

Nuk kaluan shumë minuta brenda pjesës së dytë (51’) dhe u akordua penalti pas ndërhyrjes në brazilianin Kaka, dhe i pagabueshëm nga pika e bardhë ishte Cristiano Ronaldo.

Me golin e dytë personal në ndeshje, Michu ngushtoi epërsinë e vendasve (55’), ndërsa edhe më keq për Realin u bë kur Angel Di Maria u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë për shkak të prekjes së topit me dorë (57’).

Mirëpo, në vazhdim dukej sikur Rayo kishte mungesë lojtarësh në fushë, pasi Los Blancos shënuan edhe tre gola të tjerë me dhjetë lojtarë në fushë.

Një krosim nga këndi të Mesut Oezil e pranoi për mrekulli Raphael Varane për të shënuar një gol mjaft interesant (67’).

Oezil ishte meritor edhe për golin e pestë të Realit, sepse bërë një pasim të bukur drejt Karim Benzemas, dhe francezi me lehtësi e mposhti portierin Dani Gimenez (73’).

Pas ndërhyrjes së gabuar të portierit mysafir në Cristiano Ronaldon, u akordua edhe një penalti për vendasit, ndërsa portugezi ishte sërish i saktë (84’) për të kompletuar het-trikun e tij.

Pas kësaj përballjeje, Real Madridi ka dhjetë pikë, dy më shumë se Barcelona që po e zhvillon ndeshjen e kësaj jave kundër Atletico Madridit

What does the future hold for our classrooms, and what kinds of technologies will shape the minds writemypaper4me.org/ of our children’s children

Lini një Përgjigje

Previous post Milan dhe Inter gjejnë fitoren e parë
Next post Nuri Seferi mbron titullin Evropian me KnockOut
Translate »