Home » Archive for Nëntor, 2017

Njoftim- Më datë 03.12.2017 e diele në mesditë në Isë Ukaj në kujtim të martirëve të rënë

E diela e parë e muajit dhjetor është ditë e caktuar nga organizatorët, familjarët dhe të afërm në përkujtim të martirëve të rënë nga forcat Četniko-partizane në masakrën në Isë Ukaj gjatë luftës së Dytë Botërore! Të gjithë ata qytetarë që shprehin dëshirën dhe kanë respekt të marrin pjesë në këtë përkujtim të tragjedisë që ndodhi ndaj fëmijëve, grave e pleqëve... 

Fituesit e edicionit të 17-të dhe të 18-të të Çmimit Letrar “Balkanika” shpallen të dielën, në 3 dhjetor 2017

Të nderuar miq të Librit, Njoftimi i mëposhtëm ka të bëjë me pjesëmarrjen e shkrimtarëve shqiptarë në kompeticionin e Çmimit Letrar “Balkanika”, edicioni 2015 dhe edicioni 2016.     Për t’u paraqitur në kompeticionin “Balkanika 2015”, juria kombëtare përzgjodhi romanin “Loja, shembja e qiellit” të shkrimtaritBashkim Shehu.   Për këtë roman shkrimtari... 

Kush po e kërcënon Pavarësinë sot, pas 105 vitesh?!

Nga Skënder S.KAPITI 105 vite më parë me 28 Nëntor 1912  patriotët shqiptarë shpallën në Vlorë Pavarësinë e Shqipërisë, duke kurorëzuar kështu ,vuajtet, mundin, aspiratën  dhe sakrificat e brezave për një shtet Sovran dhe të pavarur. Pavarësia është festa më e madhe kombëtare e një kombi. Pas fitores së Pavarësisë kombit shqiptar iu hap rruga për zhvillim ,për t’u... 

Me ftesë të Ambasadës së Shqipërisë me rastin e 28 Nëntorit!

Me ftesë të ambasadorit të Shqipërisë në Beograd z. Ilir Boçka, mbrëmë për nderë të 28 Nëntorit ditës së pavarësisë së Shqipërisë dhe të Flamurit kombëtarë, kryetari i LR-PDSH-së z. Sami Salihu mori pjesë në manifestim në prani të gjithë diplomatëve të shteteve të botës të akredituara në Beograd.  “Me një pritje vëllazërore, në emër të popullates shqiptarë... 

BESELIDHJA E RE SHQIPTARE – U themi URIME Luginë! Sepse nuk ka vend për GEZIME!

28 Nentor 2O17 Presheve, U themi URIME Lugine! Sepse nuk ka vend per GEZIME! FLAMURI KOMBTAR ËSHTË SIMBOL UNIK DHE I PATJETËRSUSHËM I SHQIPTARVE KUDO NDODHEN NEPËR BOTË, DHE NË ÇFARDO STATUSI TE TYRE! DEKLARAT! Lënda :Drejtuar Keshillit kombetar Shqiptar te Lugines, autoriteteve përfaqesues në Luginë të Preshevës. .Për informim Opinionit publik Shqiptar dhe Instituticioneve ndërkombtare... 

Mesazh Urimi për festën e 28 Nëntorit ditës së flamurit kombëtarë

BESELIDHJA E RE SHQIPTARE! Per tere Shqiptareve nga Sanxhaku i Nishit ne Preveze! 28 Nentori i vitit 1912,,mbetet nje ngjarje e shenuar lapidare ne jeten e kombit , si akt i pavaresimit te Shqiperise .Rrethanat ne te cilen ia rezervoi historia Shqiptareve pavaresimi edhe nese nuk ja doli te mbese nje akt funksional sikur e merituam, po shenohet si nje ngjarje per te cilen brezat mbeten ne kujtese te... 

NJË UDHËRRËFYES I KUJTESËS HISTORIKE, TRAKTAT I SHTETIT KOMB DHE SHQIPËRISË EVROPIANE

Dr. Bujar LESKAJ Pasi lexova librin “Shteti Komb, Domosdoshmëri Historike” dhe vendosa të shkruaj parathënien, që në fillim krijova idenë e trajtimit të librit dhe autorit të tij si një binom. Azgan Haklaj u bë personazh i njohur i jetës politike dhe i publikut shqiptar dy dekada më parë, në vitin 1997. Shqipëria, për shkak të rebelimit të armatosur që solli rënien e shtetit... 

Takimet e dy Qeverive do të duhej të prodhojn efekte të matshme!

Takimi i dy Qeverive i mbajtur dje sot dhe ishte paralajmëruar më 24 prill të këtij viti.Shtyerja e këtij takimi nuk është çështja.Por tema është: Sa arritën këto dy Qeveri të reflektojn jo vetëm për Republikën e Kosovës dhe ate të Shqipërisë por edhe për shqiptarët jashtë këtyre dy shteteve por edhe diasporën anë kënd globit.Në këtë rast sa është trajtuar jo vetëm... 

LR-PDSH: URIME FESTA E 28 NËNTORIT

Të nderuar shqiptarë, Të nderuar qytetarë shqiptarë të Luginës së Preshevës, Të nderuar anëtarë, simpatizantë, aktivistë dhe ju mbështetës të LR-PDSH-së, URIME FESTA E 28 NËNTORIT Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kjo është një ndër... 

Festa më e madhe për çdo Shqipëtar Festa e Flamurit

Sa herë  që  vje  28 nëntori,  kujtojmë, përkujtojmë e jetojmë me  krenari  Identitetin  e të qenit  Shqipëtar. Rilindasit  tonë thonin dhe ne  Shqipëtarët sot themi,  që  ne   kemi e kishim  Pashk, Krishtlindje e  Bajram, por   kemi e kishim  Shqipërinë  bashkë!  Të  shumtë   janë  studiuesit  e huaj, që  thonin  e  ende  thojnë  që të vetmit ... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch