Home » Archive for Dhjetor, 2017

ALBAN BËRBATI, DJALË ME INTERESA, KËRKESA, ARRITJE

E kam njohur Alban Bërbatin kur punoja në DSHTD të MPJ në Tiranë.  Ishte një djalë me interesa, kërkesa, arritje. I qeshur. I kulturuar. I ditur. I fismë. I traditës e bashkëkohor. Ai vinte nga Peja e Kosovës, pasi kishte kryer studimet për bachelor në marrëdhënie ndërkombëtare e diplomaci në këtë qytet historik, kulturor e turistik. Asokohe pata folë me Ambasaden e Kosovës... 

Cila është e vërteta, si u votua dhe pse u votua kundra SHBA ?

Nga Beqir SINA, OKB Greg Valliere, analistë dhe strateg i parë politik i Grupit të Kërkimeve të Institutit “Potomac”, në SHBA, i cili është edhe një ndër 10 analistët më të mirë të vitit 2017, tha për CNN, se : “ vetëm “qorrat” nuk mundet ta shohin, se kjo ishte votë e pastër “clear vote” kundra SHBA, dhe vendimit të Presidentit Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit... 

MARRËVESHJA PËR DEMARKACIONIN NUK DUHET TË RATIFIKOHET!

Nga Islam LAUKA Edhe mbledhja e radhës e Komisionit të Jashtëm të Kuvendit të Kosovës nuk dha asnjë rekomandim për datën se kur do të paraqitet në Parlament Marrëveshja për Demarkacionin dhe as mendimin e tij rreth saj. Viti 2017 po mbyllet dhe në 2018 po bartet një problem i rëndë për shpatullat e brishta të Kosovës së re. Mendoj se ka fakte dhe argumente të mjaftueshme për... 

Ambasada e SHBA-së demanton Thaçin: Zhbërja e Speciales rrezikon raportet me Amerikën

Ambasada e SHBA-së ka thënë se “udhëheqësit e Kosovës e kanë gabim kur thonë se iniciativa lidhur me Gjykatën Speciale, e ndërmarrë në Kuvendin e Kosovës, nuk do t’i dëmtojë marrëdhëniet ndërkombëtare të Kosovës”. Vetëm një ditë pasi presidenti Hashim Thaçi deklaroi në media se zhbërja eventuale e Gjykatës speciale nuk i prish raportet me ndërkombëtarët veçanërisht... 

Ligji i VETTING-ut në Kosovë do ta shfuqizonte Gjykatën Speciale

Nga Skënder S.KAPITI UÇK është vlera më e madhe në historinë tonë kombëtare me të cilën do të krenohen gjithmonë brezat, dhe prandaj atë e urrejnë dhe përpiqen ta njollosin vetëm armiqtë, tradhëtarët dhe individët egoistë e të pa vlerë. Po të ishte miratuar Ligji i VETTING-ut, ndoshta edhe ligji i Speciales mund të shfuqizohej pasi dilte i panevojshëm, spse Ligji i VETTING-ut... 

LURËS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE DHE ISMAIL QEMALI E FAN NOLI

Nga Ramiz LUSHAJ Aty, në atë 17 maj 2017, në një veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrës, titullarë të Qarkut, Prefekturës e Bashkisë, e lëshova një mendim për ata që kanë zemër për mirë e firmë për mbarë për me e propozue për dekorim Lurën e historisë, kulturës e turizmit shqiptar, me titullin e lartë “Nderi i Kombit”,... 

Salihu: Faleminderit votues të LR PDSH-së, do të jemi zëri juaj në kuvend

Kryesuesi i listës së Lëvizjes për Reforma PDSH, Sami Salihu ka falënderuar votuesit dhe strukturat e subjektit të tij duke u zotuar se do të jetë zëri i qytetarëve në Kuvendin Komunal të Preshevës. “Faleminderit të gjithë votuesve që treguan përgjegjshmëri duke marrë pjesë në votime. Faleminderit të gjithëve që votën e tyre e dhanë për Shpresën e Re. Faleminderit të... 

BISEDA E FUNDIT ME BASHKËVEPRIMTARIN TIM HAJDIN SELACI

Zakonisht asistentët e zyrës së Shoqatës, kur shkoja në zyrë i njoftoja përmes telefonit sms. Pra, u dërgoja me shkrim sms dhe u tregoja se ndodhesha në zyrë nga ora 12. Ata, po qe se kishin kohë vinin, por nuk obligoheshin pasi që nuk ishte me rëndësi. Kur kishte punë me rëndësi, atëherë ju telefonoja dhe bisedoja me asistentët dhe arrinim ta koordinonim kohën për t´u takuar... 

Në janar, demarkacioni procedohet në Kuvend

Komisioni që është emëruar nga Ramush Haradinaj për demarkacion, sërish beson se komisioni i vjetër ka bërë gabim me demarkimin e kaluar. Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes Kosovës dhe Malit të Zi pritet të dal në Kuvend në janar të viti të ardhshëm. Sipas Komisionit për Punë të Jashtme, kjo marrëveshje e konsideruar nga opozita si kontradiktore,... 

Sipas mediave në Kosovë, mbi 60 të akuzuar nga Gjykata Speciale

Mbi 60 ish-drejtues dhe ish-ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, do të akuzohen nga Zyra e Prokurorit të specializuar në Hagë, shkruajnë mediat në Kosovë . Derisa Gjykata Speciale pritet të filloj me akuzat e para nën dyshimet për krime lufte, mediat në Kosovë raportojnë për 60 ish guerilë të UÇK-s të dyshuar për krime. Siç raportin gazeta insajderi duke u thirrur në... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch