Home » Archive for 22 Janar, 2018

Kosovë 2018: Viti i “Lidhjes Shqiptare të Prizrenit”, i heroit kombëtar Adem Jashari dhe i Pavarësisë

Nga Skënder S.KAPITI Viti 2018 përkon me tre përvjetorët më të rëndësishën në historinë e lavdishme të popullit martir dhe heroik të Kosovës që janë: 13 Qershori i vitit 1878- 2018,140 vjetori  i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit; 5,6 dhe 7  Marsi 1998-2018, 20 vjetori i Epopesë së Lavdishme të  Komandantit  legjendar Adem Jashari  si dhe 17 Shkurti i Vitit 2008- 2018; si  10... 

DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ENERGJIA E MENDIMIT QE E KTHEJ ATE NË MIT

Nga Shejh Hasan Selimi Po të ngjitësh dhe të kthehesh nga cilido pikë horizonti në Malësinë e Gjakovës (Tropojë) ka pikë takime me mite, që rrjedhin nga histori të vërteta. Më duhet të sqaroj, ose të komentoj diçka për  termin ose fjalën (mit). Unë dhe shumë njerëz të tjerë e përmendim termin mit në kuptimin që kanë përdor studiues të ndryshëm të religjioneve. Unë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch