Home » Archive for 24 Janar, 2018

Aftësia për t’iu përgjigjur në një qeveri të dështuar

Ali Hertica Kjo mbron vetë këtë. keqëqeverisje, kundër trashëgimëtarëve të paaftë dhe klaneve të saja të përditëshme në Kosovë. Kjo vetëdije merr gjëmba nga pikëpamjet më radikale kundër qeverisë. Veç kësaj është probabiliteti i një trazire të konsiderueshme. Në Kosovë ekceset që lulëzon jetën e partive politike të atyre kolltukgjinjëve që e udhëheqin … demokracinë... 

Nostalgjia otomane të mos shndërrohet në dyfytyrësi diplomatike

Nga Fahri Xharra Në vitet 1890, armenët e rinj të edukuar në universitetet e Europës bënin presion në Perandorinë Otomane duke thirrur për ndryshime kushtetuese, të drejtën e votës dhe fundin e praktikës diskriminuese të tatimit të popullatës së krishterë. Në mes të viteve 1894-1896 mbi 100 mijë fshatarë armenas u zhdukën prej regjimenteve speciale të sulltanit. Por, përfundimisht... 

Historia dhe e ardhmja e jonë

““Nuk ka ndarje këtu. Këtu ka vetëm unitet. Këtu ekziston vetëm një komb. Ne jemi 80 milionë turq, kurdë, lazë, çerkezë, gjeorgjianë, romë, boshnjakë dhe shqiptarë”, transmeton SYRI.net fjalët që i tha lideri turk Erdogan  në qytetin turk, Bursa.”  Dhe këto fjalë u ndryshuan dhe na dolën titujt që turqit dhe shqiptarët janë 80 milion .  Pse ndodhi kjo ? ... 

Shqipëria fiton një medalje falë dopingut të kundërshtarit

Teksa deri tash Shqipëria vazhdimisht është dëmtuar dhe ka humbur medalje si pasojë e daljes pozitive në testet anti-doping nga peshëngritësit shqiptarë, më në fund ka ndodhur një gjë e favorshme për kuqezinjtë. Erkan Qerimaj do të përfitojë medaljen e bronztë të Botërorit, pasi sportisti rumun, Dumitru Captari, që ishte i treti në shkëputje, ka rezultuar pozitiv, transmeton... 

RUGOVA ISHTE DHE MBETI LIDER I RILINDASVE SHQIPTARË NË FUND TË SHEKULLIT 20 DHE FILLIM SHEKULLIT 21

Nga: – Radio Kosova E publikuar në Radio Kosova, më 21 janar 2018 Intervistë me  Hysen  Ibrahimin Kryetar i Shoqatës së Shkrimktarëve dhe Artistëve Shqiptarë  ”Papa  Klementi  XI Albani”,  Suedi,  e publikuar   08:45h – Intervista e ditës Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa  Klementi  XI  Albani” në  Suedi,  organizon orën  letrare  “Malli... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch