Home » Archive for 28 Janar, 2018

Kush do të zëvendësoj Jonuz Musliun?

Se kush do të zëvendësoj tani të ndjerin Jonuz Musliun me postin e Kryetarit të Kuvendit të Bujanocit, Kryetarin e subjektit politik që e themeloi dhe në postin Kryetar të Këshillit Kombëtarë Shqiptarë për  Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë mbetët të shihet. Në këtë krahinë vazhdon diskriminimi kurse sfidat e subjekteve politike dhe liderëve politik e insitutucional do të duhej... 

Koto Hoxhi – vrasja e një veprimtari nga Kisha Greke

Koto Hoxhi u emërua mësues në shkollën teologjike të Qestoratit më 1873, në orët e lira u mësonte fshehurazi nxënësve shqipen dhe u ngjallte atyre dashurinë për gjuhën, për atdheun, për bashkatdhetarët e feve të tjera. Pse fshehurazi ? Pse tinëz ?Pse ore , pse ?  Pse gjithmonë , pse ? Njerëzit e mëdhenj, historia e çdo kombi, nuk ka vonuar shumë për t‘i ngritur në “Altar”.... 

Preshevë – Nga rivotimi në vendëvotimin numër 5 nga një këshilltarë humbën APNdhe LR-PDSH ndërsa fitues doli lista serbe me 2 këshilltarë

Pas mbajtjes së zgjedhjeve më 24 dhjetorë 2017, komisioni komunal zgjedhorë, pas vendimit të gjykatës administrative në Beograd, kishte vendosur që zgjedhjet të përsëriten në vendovotimin numër 5 në Preshevë. Arsyeja e këtij vendimi ishte se në këtë vendëvotim komisionerët e PDSH-së dhe PVD-së kishin lëshuar vendëvotimin me qëllim të ndërprerjes së votimit pa ndonjë arsye,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch