Home » Archive for 31 Janar, 2018

Ndërroi jetë Hajredin Bala – ish ushtarë i UÇK-së

Sot ka ndërruar jetë ish ushtari  i UÇK-sëHajredin Balaj, i cili ishte dënuar me 13 vjet burg nga Tribunali i Hagës. Hajredin Balaj ka bërë 10 vjet burgim, ndërsa i janë falur tre vjet nga Tribunali i Hagës. Ky Tribunal në tetor të vitit 2010 e kishte refuzuar kërkesën e ish-pjesëtarit të UÇK-së, Hajredin Balaj, për lirim pas vuajtjes së më shumë se gjysmës së dënimit. Për... 

Perëndimi , atje ku lindë dielli i shqiptarëve

Përfundimisht duhet të bindemi në ato fjalë sa t`ëmbla aq edhe shpirtbardha , këshilluese dhe dashamirëse kombëtare të Naimit ,se për shqiptarët dielli lindë në perëndim . Jemi dëshmitarë , sidomos ne të Kosovës dhe viseve tjera  shqiptare të ish -Jugosllavisë se e kishim një periudhë të shkurtë kohore 1968-1981 kur filluam lirshëm të sillemi me bindje perëndimore ;në kuptimin... 

Idhomen Jovan Kosturi e përzuri kundershtarin e Autoqefalise Ortodokse Shqiptare më 1922

Idhomen Jovan Kosturi gjithnjë sipas këndvështrimit në kuadrin patriotik del se ka mbajtur gjithnjë një qëndrim kritik parimor gjithnjë në shërbim të atdheut dhe se vetë qëndrim i tij si Fanolist e radhitë atë në njerëzit e penës e të pushkës. Idhomen Jovan Kosturi i vënë në shënjestër për t’u eliminuar fizikisht nga dora gjakatare e komunistëve. Një atentat tinëzar nga... 

Mit`hat Frashëri dhe tre gjarpërinjtë që edhe sot na kafshojnë

“Ku i ke historianët, shërbimtarët e historisë? Është lehtë të marrësh kartën, t’a palosësh, ta nxish me mellan, t’i vësh edhe një titull. Po ku i ke ata që do të shkrojnë lëndën? – kështu pyeste Mit`hat Frashëri aso kohe. Dhe sot ,me të vërtetë vlenë e njëjta pyetje  ; Ku i kemi historianet ? Tre gjarpërinjtë që udhëhoqën rebelimin e vitit 1914 , a mos... 

25 shqiptarë nga Kosova në “Listën e Zezë” të SHBA-së, reagon Zyra e Kryeministrit

Në këtë listë, që është publikuar më 26 janar të këtij viti, zënë vend edhe 25 shqiptarë nga Kosova, përfshirë drejtues të institucioneve dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë futur në listën e zezë 25 liderë politikë dhe persona me ndikim në Kosovë, të cilëve u ndalohet hyrja në Amerikë. Në këtë listë që ka nxjerrë Zyra Amerikane... 

ATA – TE DY: ARGITA BERISHA E JAMARBER MALLTEZI…

“…E takon atë dhe sheh se ke të bësh me një të re me njohuri dhe pasione të mëdha…” shkruante gazeta “Zëri i Rinisë” (e 30 qershorit 1990, fq. 1) për maturanten Argita Berisha, të gjimnazit “Qemal Stafa” të Tiranës. Kjo më ngjan si një thanie profetike, që dritëron tek e veçanta Argita Berisha, në ecuri e lartësime të saj, një intelektuale dhe profesioniste... 

Fotis Kalpidhis i vrarë nga shqiptarët ortodoksë të Korçës

Mitropolitin Fotis, nuk e vranë shqiptarët mysliman, nuk e vranë as komitët bullgarë dhe rumunë, atë e vranë ortodoksit shqiptar të Korçës për veprimtarinë antishqiptare që bënte ky klerik i ardhur nga Azia e Vogël. Pra , dënimi i tradhtisë nuk njeh fe . Po, pse u vra kjo shëmbëlltyrë e së keqes ? Korçaret e vranë për greqizmin e shqiptarëve duke përhapur gjuhën greke dhe... 

Çnjerëzimi i harruar i femrave të Kosovës

Nga Fahri Xharra, Gjakovë 2012 “Shqipja e vjetër, si të parandiente një gjëmë të ardhshme, për përdhunimin e femrës e krijoi fjalën dyfish të rëndë “çnjerëzimi” (Kështu thotë Kadare tek shkrimi i tij “Mbi krimin në Ballkan”). Dramën e grave të Kosovës, në luftën e fundit, nuk ka kohë që mund ta shlyejë. Nuk ka kohë që mund ta heqë nga kujtesa e botës së... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch