Home » Archive for 1 Qershor, 2018

Legjenda shqiptare e thaiboksit pensionohet më 9 qershor

Ai karrierën do ta përfundojë me meçin ndaj kundërshtarit nga Serbia, Danijel Arandjeloviq. Sporti i thaiboksit më 9 qershor do të zbehet për një moment sepse nga ringu aktiv po largohet një legjendë e gjallë i cili i ka dhënë shumë këtij arti luftarak. Ky është Mustaf Kicaj, i cili do mbetet një sportist, i cili nuk ka ditur asnjëherë të dorëzohet, ka punuar aq shumë, sa disa... 

Ideja e Daçiqit për “shkëmbim territoresh” dhe shqiptar ët e Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Ky vit është deklaruar si afat i fundit për zgjidhjen e problemeve mis Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe për “normalizimin” e raporteve midis tyre. Ideja për “shkëmbim territoresh” midis Serbisë dhe Kosovës si zgjidhje e mundëshme e këtyre problemeve është përmendur, sa e di unë, nga kosovarët vetëm nga Rexhep Qosja dhe eventualisht aty-këtu... 

SOT DOLI NGA SHTYPI ”THESAR KOMBËTAR…” VËLLIMI 9

SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI…, I KTHEN KAH HISTORIKU I SHOQATAVE TË TILLA PREJ SE NJË SHEKULL E KËNDEJ …tha Prof. dr. Mehmet Rukiqi OPINIONE TË CILAT NDODHEN NË THESARIN 9:   Kujtim Mateli: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”në Suedi, rrezaton fuqishëm në të gjitha trojet shqiptare,... 

“Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë” i shkrimtares Mira Meksi botohet në frëngjisht nga “Les Éditions Persée”

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,   Është vënë në qarkullim për lexuesin e gjuhës frënge nga grupi Hachette, romani historik i Mira Meksit Teuta e Ilirisë, mbretëreshë dhe pirate, priftëreshë dhe dashnore. Ky roman në gjuhën shqipe, i botuar nga Botimet Toena në vitin 2014 dhe i ribotuar në vitin 2015, mban titullin Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë.... 

Vdes Sul Muzli LUSHAJ – nacionalist e mbretëror i njohur, antar i Akademisë Monarkiste Shqiptare

Ndrroi jetë në Tiranë SUL Muzli LUSHAJ i Shipshanit të Tropojës, në moshën 92-vjeçare, në dekadat e fundit i kthyer nga mërgimi i gjatë në Australi për të jetuar në atdheun e tij, Shqipëri. Nesër, më 2 qershor 2018, ora 15,00, nga Bar-Restorant “Piazza” (mbas Muzeut Historik Kombëtar) do të bëhet përcjellja për në Varrezat e Sharrës në Tiranë. Nacionalisti e mbretërori,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch