Home » Archive for 12 Qershor, 2018

Arrihet marrëveshja me Greqinë, Maqedonia nga sot me emër të ri

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev njoftoi se marrëveshja parashikon që emri i ri i shtetit të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, ndërsa gjuha dhe shtetësia do të jenë maqedonase. Arrihet marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, kontest ky i cili për më shumë se dy dekada e mban të bllokuar procesin integrues të vendit. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch