Home » Archive for 18 Qershor, 2018

RUKIE SARAÇiNI, E PËRKUSHTUAR E ME PASION, PËR POEZINË DHE ARTIN…

(Shënime për librin e ri  poetik, “Zgjedhja ime…”) Nga: Prof.Murat Gecaj publicist e studiues Rukie Saraçini-Savona (Itali)   Për herë të parë, njohjen me krijimtarinë poetike dhe artistike, të bashkëkrahinases sime, Rukie Saraçini, e kam  bërë përmes Internetit. Ishte pikërisht mikja tjeter poete, Albana Ponari  (Milano), e cila më informoi për punën e palodhur e psionin... 

Një delegacion nga Amerika, Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit e z. Rrustem GECAJ – Nderi i Kombit, morën pjesë në Ceremonitë e Përcjelljes Mortore të Hilmi Haradinaj

Një delegacion elitar nga Amerika, me z. Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit e z. Rrustem GECAJ – Nderi i Kombit, dy kontributorë e lobues të mëdhenj për Lirinë e Pavarësinë e Kosovës dhe rindertimin e zhvillimin e saj, si dhe personalitete të tjera shqiptaro-amerikane, morën pjesë në Ceremonitë e Përcjelljes Mortore të Hilmi Haradinajt, baba i Ramush Haradinajt, i dy heronjve... 

Verifikimi i realitetit dhe historisë pati shumë ndryshime

Ali Hertica Rasti ynë për shpërbërjen me forcë të kesaj qeverie të politikës kuministe dhe kriminele në kosovë është e paligjshme dhe anti-demokratik për shkak se kjo është një rrezik për qytetarët, kolektivin shtetin si dhe popullinë globalisht . Duke pranuar se kryengritja është e garantuar vetëm sepse nuk ka rrugë tjetër për të hequr tërësisht të korruptuarit dhe kriminelet... 

MAZREKU, ATENTATORI I HAJDARIT, NUK MUND TË JETË “QYTETAR NDERI” I HASIT?!

Çka do të bante Amerika sikur aktori kriminel John Wilkes Booth nga Maryland, që e vrau më 1865 në Teatrin “Ford” në Washington D.C. Presidentin e 16-të të SHBA, 56 vjeçarin Abraham Linkoln, të shpallej “Qytetar Nderi” në vendlindjen e tij apo në kryeqytetin amerikan? Asgjë. Pse? Se një akt i tillë nuk ndodh kurrë në planetin “Amerikë’, në “Dishepullin e Demokracisë”,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch