Home » Archive for 19 Qershor, 2018

Ekskluzive – Në firmën Elmatic Gmbh Hamburg kërkohen mbi 100 puntorë të Preshevës

Në firmen Elmatic Gmbh Hamburg kerkohen mbi 100 puntor te qytetit tone. 1-Ku kerkohet Gjuha Gjermane primare por edhe gjuhe Angleze (A2 se paku) (Sipas Administratores se Nderrmarjes Elmatic Gmbh. Zonja Melanie.) 2. CV ne gjuhen Gjermane 3. Foto e Pasaportes ne CV 4- Te kesh Provoje ne keto lëmi _______________________________ 5- Eshte shum mire Certifikate te kesh nese te kerkohet e dergon. 6-Passaporta... 

Perfundime nga debati me temë “Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë”

Lidhur me organizimin dhe zhvillimin e debatit, me temë “Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë“, të datës 12 prill 2018, në sallën e Kuvendit Komunal të Komunës së Preshevës, të organizuar nga Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës.   Përshkrim i shkurtër i ecurisë së diskutimit në debat   Në përgjithësi konsiderojmë... 

Shaqiri para ndeshjes ndaj Serbisë: Nuk i frikësohemi askujt

Zvicra dhe Serbia do të ndeshen të premten Zvicra ka marrë zemër pas barazimit ndaj Brazilit 1:1, derisa në ndeshjet e ardhshme do të ndeshet me Serbinë dhe Kosta Rikën. Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri, është shprehur se nuk i kanë frikën asnjë skuadre, shkruan “irishmirror.ie”, përcjell albinfo.ch. “Nuk mendoj se ka shumë presion tek ne. Nuk i kemi frikën askujt. Ne kemi cilësi... 

INJORANCA MODERNE E MODERNITETIT

Nga Skënder Sadri KAPITI, Durrës Sot njerëzimi ka arritur shkallën më të lartë të zhvillimit teknologjik , ekonomik, politik dhe social. Bota dhe njerëzit janë shumë afër dhe komunikojnë shpejt me njëri-tjetrin. Falë teknologjisë bota komunikative është bërë e vogël dhe e shpejtë. Shkenca  dhe teknologjia kane  ecur shumë përpara. Pra, kjo është epoka e modernitetit. Por... 

Ndihmesa financiare për Kosovën e mërgimtarëve tanë në Suedi gjatë viteve 1991-1992

Muhamet Shatri, Suedi   Fjalët i merr era, shkrimet mbesin – Bashkatdhetarët tanë në Suedi, edhe pse jetonin me ndihma sociale, për Kosovën dhe lirinë e saj ndanë edhe kafshatën e gojës. Bashkëkombësit tanë në Suedi vazhdimisht kanë qenë të lidhur ngushtë me Kosovën. Ata, i janë përgjigjur pozitivisht çdo nisme dhe aksioni që ka pasur të bëjë me mbajtjen gjallë të... 

U botua libri “Receta Pa Komb”

Të nderuar lexues, miq dhe kolegë   Është kënaqësi me iu vu në dijeni librin për ju. Brendia e tij në shqip “Receta Pa Komb” u botua në Tiranë në Shkurt 2018 dhe është tani pjesë e Bibliotekës... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch