Home » Archive for 26 Qershor, 2018

Lidhja Shqiptare e Prizrenit ripertriu Epokën e Gjergj Kastriotit

-Unoni Artistik i Kombit Shqiptar shtroi Sofrën Dardane në 140 vjetorin e saj dhe Vitin Jubilar të Skënderbeut-   Nga Azgan HAKLAJ – president i UAKSH, Tiranë.   140 vjet më parë në kryeqytetin e Vilajetit të Kosovës në Prizren, 133 delegatë, burra të shquar të Kombit, gjeneral dhe ushtarak karriere, ideologë të nacionalizmit e të Rilindjes Kombtare, klerikë e prijës të sprovuar... 

4 shqiptarët e mëdhenj që e mposhtën Serbinë në Rusi

Nga Skënder Sadri KAPITI,  Durrës Ndeshja Zvicër-Serbi  në Rusi në këtë Kampionat Botëror të Futbollit, për faktin se për Zvicrën lojtarët më të mirë dhe kryesorë  të saj ishin shqiptarë, jo vetëm sporti por edhe media, nga politika dhe shovinizmi  e nga tifozeria harbute dhe publiku serb shpërtheu urrejtja, barbaria, huliganizmi dhe primitivizmi  kolektiv serb kundër shqiptarëve. Katër... 

Botërori 2018 – Kualifikohet Argjentina

Argjentina ka mundur Nigerinë me rezultat 2:1, në Kampionatin Botëror. Golin e parë në këtë ndeshje e shënoi Lionel Messi në minutën e 14-të. Nigeria arriti që të kthehej në lojë dhe në minutën e 51-të, Moses shënon nga pika e bardhë. Golin për 2:1 për Argjentinën e shënoi Marcos Rojo në minutën e 86-të Në takimin tjetër të këtij grupi, Kroacia ka mundur Islandën me... 

LIBËR I RI – “FLOKË FLAKË TË KUQ” nga shkrimtari dhe skenaristi i mirënjohur grek KOSTAS MOURSELAS

Të dashur miq të librit dhe të Botimeve Toena, ju njoftojmë se sapo ka dalë në qarkullim romani “Flokë flakë të kuq” i shkrimtarit dhe skenaristit të mirënjohur grek Kostas Mourselas. Libri është përkthyer në shqip nga Maklena Nika.   * * * Një roman klasik karakteresh. Një roman psikologjik me skenë shoqërore të ngurtë dhe erotizëm të fortë. Një roman që ngjason... 

KA VDEK BIBLIOTEKA KOMBETARE E SHQIPERISE…!

Në dy vitet e fundit i ka marrë tri plagë: 1.- Djegje nga Zjarri. 2.- Përmbytje nga Uji. 3.- E rrethuar në të katër anët me hekura e rrjeta teli si “kloni i kufinit”!! Pra, janë dëmtue 12 mijë libra nga fondi i saj, etj. Asnji lexues nuk mundet me marrë libra për lexim e studime në shtëpi. Brenda nji jave ke të mundshme me kërkue vetëm 4 libra ose gazeta…! Biblioteka... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch