Home » Archive for Korrik, 2018

ATA QË TË ÇMOJNË TË NDEROJNË BALLË PËR BALLË DHE JO MJERANËT QË TË VAJTOJNË E ÇIRREN PARA ARKIVOLIT!

Ali Hertica Ata që deri në çastin e fundit të vdekjes së martirët të Madh të kombit ddhe ikones shqiptar,Adem Demaqi,e përbuzën e nëpërkëmbën, e refuzuan e përgazën me histerinë e tyre mediokër e injorantë të lakmuar e të sëmurë nga pasioni për pushtet, sot me hipokrizi pa ju skuqur fytyra nga paturpësia e tyre kameleone ngrinin apologje kush më shumë e kush më pak jo... 

Hahn përshëndet vendimin e Kuvendit për referendum

Komisionari për zgjerim dhe fqinjësi, Johannes Hahn, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë që më 30 shtator të mbahet referendum për marrëveshjen me Greqinë. Hahn ka ftuar qytetarët e Maqedonisë që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre demokratike. “Përshëndes vendimin që të mbahet referendum në Maqedoni më 30 shtator për marrëveshjen historike për emrin mes Maqedonisë... 

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, foli sërish dje për procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i shtetit përsëriti thirrjen për unitet përballë  këtij procesi duke thënë se kjo nuk është një garë për ta mundur njëri -tjetrin, por është një proces që duhet të përmbyllet në përputhshmëri edhe me angazhimet e Bashkimit Evropian dhe të SHBA-ve. Raportimet për shkëmbime territoresh, i cilësoi lajme të rreme. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, raportimet e... 

Debat në Kuvendin e Kosovës, përplasje mes pozitës e opozitës

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka devijuar nga debati mbi propozimin e PSD-së mbi dialogun me Serbinë dhe është shndërruar në replika dhe kundër replika të ashpra të deputetëve. Deputeti i AAK-së, Ahmet Isufi, ka kërkuar që të mos dilet nga tema, por të diskutohet propozimi për rezolutën e PSD-së për dialogun me Serbinë në Bruksel, duke thënë se në këtë seancë po prezantohen... 

Fjala e mbajtur nga Mr.sc.Nue Oroshi

Fjala e mbajtur nga Mr.sc.Nue Oroshi në sesionin Shkencor të mbajtur në Lezhë më temën ’’Gjergj Kastrioti -Skënderbeu Heroi Kombëtar i Shqiptareve’’ më, 28 Korrik 2018. Të nderuar pjesëmarrës ; Të nderuar studiues dhe studiuese nga të gjitha Trojet Etnike Shqiptare dhe Diaspora e madhe atdhetare; I nderuar kryetar i Bashkisë së Lezhës Heroike, zotëri  Franë Frrokaj; Ne... 

Ramiz LUSHAJ: ADEM DEMAÇI NUK ËSHTË “MANDELA I KOSOVËS”

Gjithandej, edhe në këto tre ditë zie të vdekjes së Adem Demaçit po flitet e shkruhet tuj e cilësue “Mandela i Kosovës”(!) Shumkush po mendo se kësisoj i ba ndopak nder e nderime Demaçit. Krejt e kundërta. Një krahasim i tillë nuk i ban nder as Demaçit në Kosovë, as Arbnorit në Shqipëri. Kurrkujt ndër shqiptarët, në shtete e treva etnike shqiptare. Kurrgja nuk kam me... 

ME NDERIME TË LARTA VARROSET VEPRIMTARI E ATDHETARI, ADEM DEMAÇI

Në ceremoninë komemorative, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha para të pranishmëve se Damaçi, ishte një kolos që u flijua gjithë jetën për shqiptarët. Ai tha se Demaçi ideal jetësore e kishe bashkimin e shqiptarëve. “Kombi shqiptar po ndahet nga Adem Demaçi, një kolos që u vetmohua tërë jetën për qëllimin madhor, lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe bashkimin e... 

Lidhja Shqiptare e Prizrenit, frymëzim, amanet i papërmbushur

Prizren, 25 korrik 2018 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi, mblodhi mbrëmë në Prizren studiues, intelektualë, e personalitete të shumta nga të gjitha trojet shqiptare, në një sesion shkencor që ia kushtoi 140 vjetorit të Lidhjës Shqiptare të Prizrenit. Hapjen e sesionit e bëri Osman Ahmetgjekaj nënkryetar i SHSHASH “Papa Klementi... 

Sinqeriteti (i munguar) i Prishtinës zyrtare për fatin e Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Përfaqësuesit politikë e insitucionalë të Luginës së Preshevës, të enjten, më 26 korrik 2018, u pritën në një takim zyrtar nga Presidenti i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi dhe pas takimit u mbajtë një konferencë për shtyp lidhur me atë se çka u bisedua aty, që si “sihariq” na e lançuan idenë për “pëfshierjen e Luginës së Preshevës brenda... 

Lugina e Preshevës dje!

Lugina e Preshevës,  edhe sot  ballafaqohet me  luftën  për  ekzistencë,  si  rajoni i vetëm  në  Europë, që është   më i diskriminuari, si dhe  ndër pak  vendet  Europiane  që është  ende  i kolonizuar! Lugina e  Preshevës ( komunat  e Preshevës dhe Bujanovcit, në të njejtën  kohë është  okupuar edhe Kosova madje edhe   Ilirida-Shkupi), janë  pushtuar... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress