Home » Archive for 3 Korrik, 2018

Katër “kryeministrat e korrikut” në Ballkan

Nga Ramiz Lushaj                  Një e treta e kryeministrave të Ballkanit kanë lindur në muajin korrik: i Kosovës, i Shqipërisë, i Malit të Zi dhe i Greqisë. Përndryshe: gjysma e kryeministrave të gadishullit tonë kanë lindur në “muajt e verës”: i Bullgarisë e Bosnje-Hercegovinës në qershor e i Sllovenisë në gusht.                Në ditën... 

Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990 është gurëthemel i Pavarësisë së Kosovës

Shkruan: Nehat Hyseni Deklarata e dy korrikut 1990 paraqet deklarimin e parë të Kuvendit (komunist) për pavarësimin e Kosovës nga Serbia, duke synuar që edhe Kosova të trajtohet e barabartë me republikat e atëherëshme në Federatën Jugosllave. Meqë atëherë isha punëtor i Kuvendit të KSA të Kosovës dhe kishim krijuar besim të plotë me grupin e delegatëve (deputetëve) shqiptarë,... 

Botërori 2018 – Suedia i shuan ëndrrën Zvicrës për të shkruar më tutje

Rezultati 1 me 0 e çon Suedinë drejt çerekfinales, duke fundosur shpresat e Zvicrës. Në minutën e 66-të Suedia ka shënuar gol,përmes sulmuesit Emil Forchber duke e ndryshuar rezultatin në 1 me 0 në favor të tyre. Në vazhdim lojtarët e Zvicrës kanë bërë përpjekje për të shënuar golin e barazimit por nuk ia kanë dalë. Pasi nuk ia doli të barazonte, Zvicra në pjesën shtesë,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch