Home » Archive for 5 Korrik, 2018

Harlan Coben – vjen për herë të parë në shqip me “Mall për ty”

Miq të librit dhe të Botimeve Toena,   Sapo i dhamë jetë një prej projekteve tona botuese afatgjatë.   Për herë të parë Botimet Toena nisën të sjellin në shqip romanet e autorit amerikan Harlan Coben, i njohur botërisht si autori më i mirë i romaneve të kategorisë thriller-mister.   I pari në listën e autorëve më të lexuar të New-York Times gjatë gjithë karrierës... 

Eksperimenti modern e popullor i vetëqeverisjes

  Ali Hertica Me kalimin e shekujve, përmes revolucioneve popullore apo evoluimin e institucioneve përfaqësuese si parlamentet, kanë zhvilluar kontrolla më të mëdha në pushtet dhe një ndarje më të madhe të qeverisë në degë të pavarur. Sipas kushtetutave të pashkruara dhe të shkruara, parlamenti do të mund të veproj në mënyrë të njëanshme kundër vullnetit të popullit dhe... 

Konferenca shkencore : : “TRASHËGIMIA KULTURORE JOMATERIALE SHPIRTËRORE E LUGINËS SË PRESHEVËS DHE VISEVE SHQIPTARE”

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE E LUGINËS SË PRESHEVËS   P  R  O  G  R  A  M  I   Konferenca shkencore : : “TRASHËGIMIA KULTURORE JOMATERIALE SHPIRTËRORE E LUGINËS SË PRESHEVËS  DHE VISEVE SHQIPTARE”     E premte, më 6 korrik 2018, në orën 11 Vendi i mbajtjes: Salla e Kuvendit komunal në Preshevë   Fjala e rastit: Xhemaledin Salihu,... 

TROLLET E GAZETES “DITA” DHE KOMENTET E TYRE TE POROSITURA KUNDER SHISH!

Se Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH) nuk është e nuk mund të jetë e njëjta gjë me të famkeqen UDB serbe është diçka e kthjellët për çdo mendje jo e helmuar nga eurot, dinarët apo rublat e armiqve të kombit shqiptar. Luan Hamiti Nën çdo artikull të.gazetës “Dita” po shfaqen trolla të ndryshëm të cilat, me një gjuhë plot gabime ortografike, shprehin dezinformata... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch