Home » Archive for 10 Korrik, 2018

Botërori 2018 – Franca në finale të Botërorit 2018

Franca është finalisti i parë i Botërorit 2018 pasi fitoi ndeshjen në në St. Petersburgkundër Belgjikës me një rezultat minimal prej 1-0. Sulmi nga belgët këtë herë u neutralizua plotësisht, dhe mbrojtësi Umtiti ishte një hero në anën e kundërt duke shënuar golin e vetëm në gjysmëfinale e Botërorit. Francezët luajtën taktikisht më mirë se kundërshtarët, ata krijuan më... 

SOT, 40 DITË PA TY, O SUL LUSHAJ, QË JETOVE ME KRENARINË SHQIPTARE E LUMTURINË AUSTRALIANE !

Sul Lushaj, njeriu ynë shekullor, lindi në Tropojë dhe ishte qytetar Australian, i cili jetoi gjithë jetën e tij me krenarinë shqiptare dhe me lumturinë australiane. Në gazetën “Dardania”, në tetor 1983, ai deklaronte se “Po të mos vija në Shqipëri do të vdisja me sy hapur drejt tokës time, vendit tim”. Sul Lushaj ishte trim se e mori rrezikun në sy kur iku në Botën e Lirë,... 

Demokracia e përfaqësuar ,në terminologjinë e Medisonit

Ali Hertica Çfarë e karakterizon një kushtetutë të dëshirushme,ka tri forma të mira qeverisjeje që janë,monarkia,aristokracia dhe demokracija e ndërgjegjshme.ka edhe tri forma të kqija të qeverisjes,tirania,oligarkia,dhe demokracia pa fre siq është në Kosovë një demokraci e till…qe asë kush nuk jap pegjegjësi nga politikanet.Në fillim njerëzit mblidhen rreth një forme të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch