Home » Archive for 19 Korrik, 2018

Daci: Mërgimtarët duhet ta kenë përfaqësuesin e vet në Parlamentin e Kosovës

Mërgimtarët, të cilët po kalojnë pushimet këto ditë në Kosovë, shpesh kanë vërejtjet e tyre lidhur me trajtimin që iu bëhet atyre në Kosovë. Ndërkaq, shtresa intelektuale e mërgatës, e konkretizon më shumë, kur thotë se nuk kanë përkrahje të institucioneve të Kosovës për shqetësimet që mund t’i kenë ata. Mungesën e kësaj përkrahje e konfirmoi edhe kryetari i Akademisë... 

Vuçiq: Kompromis me Kosovën do të ishte kur “të dyja palët të jenë të pakënaqura”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit që zhvilloi me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, në prezencën e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka deklaruar se nuk funksionon vetëm me zgjidhjen që po ofron delegacioni i Kosovës, që është njohja e pavarësisë së Kosovës, trasmeton ZeriLugines.com Ai kur është pyetur nëse do ta njoh Kosovën në përfundim... 

Thaçi: Takimi me Vuçiqin, më i rëndi që kemi pasur në gjashtë vitet e fundit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas përfundimit të takimit të zhvilluar në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në prezencë të Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se ky ishte takim i vështirë. Thaçi ka thënë se ky ishte takimi më i rëndë që kanë zhvilluar me palën serbe në gjashtë vitet e fundit “Sapo e mbyllëm takimin me... 

Kamberi: Lugina e Preshevës duhet të përfshihet në finalen e dialogut

Kryetari i Komunës së Bujanocit Shaip Kamberi, ka bërë me dije se situata e përgjithshme politike në Luginën e Preshevës nuk është e kënaqshme. Ai ka thënë se diskriminimi sistematik dhe shtetëror ndaj shqiptarëve po vazhdon dhe se autoritetet serbe po i injorojnë kërkesat politike të shqiptarëve. Në një intervistë për gazetën ‘Epoka e Re’, Kamberi ka kërkuar që Lugina... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch