Home » Archive for Gusht, 2018

SHTKKLP me veprimtarinë dhe aktivitetet e saja ka tejkaluar kufinjtë lokal, rajonal e kombetar

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës/SHTKKLP/ me seli në Preshevë, veprimtarinë dhe aktivitetet e saja i shtrin në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. SHTKKLP gjatë këtyre tetë viteve në themelim pati një aktivitet dhe veprimtari të bollshme:organizoi disa konferenca shkencore, ekspozita, debate, takime, programe kulturore, artistike, botoi shume libra... 

HAZIRI: LUGINA E PRESHEVËS T’I BASHKOHET KOSOVËS

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka deklaruar se zgjidhja më e mirë për marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë do të ishte që të vendosej kufiri i vitit 1956, ku Kosovës do t’i bashkëngjiteshin Presheva, Bujanoci dhe Medvegja. Haziri ka thënë se përfaqësuesit politik të Kosovës duhet të bashkohen dhe të tregojnë unitet në çështjet e rëndësishme të... 

MURATI: VOTIMI I ÇËSHTJES SË INTEGRITETIT TERRITORIAL ME PASOJA

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati përmes një postimi në llogarinë e tij Facebook ka shkruar për situatën aktuale në vend. Ai ka numëruar disa nga pasojat nëse rezoluta për çështjen e integritetit territorital do të votohet nga shumica e partive politike. Ky është postimi i plotë i Muratit: Shumica e partive politike po thonë se do votojnë një rezolutë në Kuvendin... 

Kosova në kohë nën dritë

Ali Hertica Humanizmi shpreh thellë ,besimin dhe mundësitë e arsyes,të bëjnë përshtypje të thellë. Njëkohësisht,ajo që thuhet për njërin,mund ta thuash edhe për tjetrin. Të dytë të japin një pamje njerëzore,ku të kuptuarit ,arsyeja dhe morali janë themelore dhe kontribuojnë për të fituar mbi pesimizmin. Njëkohësisht,ata zgjojnë ndjenjën e realizmit, ku janë kritikuar... 

Zaev thotë se ka përkrahje të madhe të qytetarëve për referendumin

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka thënë se përqindje e madhe e qytetarëve do të votojnë “për” në referendumin  për marrëveshjen për Emrin. Ai ka thënë se ata që e kundërshtojnë referendumin janë në shifra të vogla ose minore.  Zaev është shprehur i bindur se shifrat e atyre që e përkrahin këtë proces do të rritet  ndërsa tha se beson që edhe opozita... 

Thaçi: Asnjë e keqe nuk i vjen Kosovës nga mbështetja e aleatëve

Presidenti  i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas koordinimit të opozitës për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme para takimit të 7 shtatorit në Bruksel. Thaçi ka thënë se  sovraniteti shtetëror dhe integriteti territorial i Kosovës janë të garantuara nga Kushtetuta dhe jo nga deklaratat emocionale. “Nuk ka fatkeqësi më të madhe për shtetin dhe qytetarët e Kosovës... 

TROJET E SHQIPTARËVE NË ANKAND

  Av. Agron ISA GJEDIA Çdo kush që arrin të hedhë vështrimin në thellësitë e shekujve e vëren se populli Shqiptar i  cili jeton në trojet e veta, i ka ndodh dhe po i ndodh që për pasojë të “gabimeve” të veta, ato të cilat nuk i ka pasë në karakterin e tij, që të sulmojë fqinjët e vetë dhe popujt e tjerë, e ka pësuar prej tyre historikisht, duke qenë... 

“Bujanoci më 1947 ishte pjesë e Kamenicës – Video

Kryetari i Lëvizjes Vatra, Kushtrim Kadriu po pretendon se Bujanoci ishte me Komunën e Kamenicës pas Luftës së Dytë Botërore. Për këtë Kadriu ka ofruar edhe dokumente të vjetra 70 vjeçare si dëshmi. “Dokumenti është një certifikatë e notave, certifikatë e kursit të anti analfabetizmit dhe një parcelë kadastrale”, shprehet për Klan Kosovën, Kushtrim Kadriu. I pari i Vatrës... 

Thaçi: Po bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën, të tjerat janë “fake news”

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi sërish i është kthyer temës së korrigjimit të kufijve. Ai në një postim në rrjetin social Facebook thotë se nuk do të ketë ndarje, por bashkim të komunave të Luginës së Preshevës si tërësi me Kosovën. “Po bashkëngjitjes së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, si tërësi me Kosovën. Po njohjes reciproke Kosovë – Serbi dhe anëtarësimit... 

Behrami “thumbon” Petkoviqin?

Valon Behrami u largua me shumë bujë nga përfaqësuesja e Zvicrës. 33-vjeçari deklaroi se u përjashtua nga Vladimir Petkoviq për arsye politike dhe nuk e kishte merituar këtë tretman. Më pas ishte trajneri boshnjak, i cili kërkoi falje, derisa gjithçka ishte një ‘keqkuptim’ dhe nuk ka dashur të ndodhë, ajo që faktikisht ndodhi, shkruan albinfo.ch. Megjithatë, Behrami po dëshmon... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch