Home » Archive for 2 Dhjetor, 2018

Johannes Hahn nesër do të vizitojë Kosovën

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn do të vizitojë nesër Prishtinën. Në vizitën e tij në Kosovë, Hahn do të takohet me krerët e vendit. I pari me të cilin do të takohet Hahn, është presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Takimi Thaçi-Hahn nis në ora 13:15. Pas përfundimit të këtij takimi, Hahn do ta takohet... 

Dështimet “patriotike” të Republikës së Kosovës

Shkruan: Nehat Hyseni Dialogu i dështuar i Brukselit për “normalizimin” e raporteve midis Kosovës e Serbisë, me ndërmjetësimin problematik e skajshmërisht të diskutueshëm të BE-së, sipas të gjitha gjasave, do të përfundoj me ndarjen e Kosovës, apo me “shkëmbimin e territoreve” midis Kosovës dhe Serbisë. Duke e parë se Kosova nuk ka mundur që t’i integroj serbët e vet... 

SALI BERISHA, ELEFANT I POLITIKËS SHQIPTARE

Thonë në legjenda galaktike se Toka mbahet nga katër elefantë e, po njikështu, po t’i mungonte Politikës Kombëtare Shqiptare të tre dekadave të fundit, “Elefanti” i saj, SALI BERISHA, atëherit, pa mëdyshje, do ta kishim ngrehinën e sotme politike pa një nga shtyllat e kulmet e saj… Partia Republikane Amerikane prej vitit 1874 e ka simbol të saj Elefantin dhe Partia... 

POEZIA E JAHË FIDËS ËSHTË SHUMË PËRFAQËSUESE E DOMETHËNËSE

Nga  Hysen Ibrahimi Förslöv, Suedi, 30.11.2018 Të gjitha poezitë e poetit të mirëfillt Jahë Fida[1], të cilat i kam lexuar me ëndje dhe shpirt, më detyruan të shkruaj pak fjalë për ato poezi. Them të drejtën se poezia e poetit Fida, më ka emocionuar, duke i cilësuar në përgjithësi nga pikëpamja artistike. Poezia e tij është shumë përfaqësuese, domethënëse, madje madje... 

Thaçi: Serbia nuk do ta marrë kurrë Mitrovicën /video/

Serbia nuk do ta marrë kurrë Mitrovicën, ka deklaruar presidenti Thaçi, në diskutimin publik në Këshillin e Atlantikut në Uashington. Të gjithë në Kosovë duan që të ndodhë njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë Thaçi.  Read More »

Serbia mbyllë terminalin doganor në Preshevë dhe e vendosë në Vranjë

Nën arsyetimin se ka rënë importi dhe eksporti, Qeveria e Serbisë ka mbyllur terminalin doganor në Preshevë, duke e zhvendosur në Vranjë, 40 kilometra larg kufirit. Mbyllja e këtij terminali ka ngjallur reagime në Luginën e Preshevës, ku këtë vendim e shohin si reflektim politik. Përmes një komunikate  për opinion  Ministria e Financave dhe Ekonomisë e Republikës së Serbisë,... 

Ndërroi jetë George Bush – i Vjetri

Ish-presidenti Ish-presidenti i 41-të amerikan, George Bush – i Vjetri, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai ka shërbyer si president i Shteteve të Bashkuara ndërmjet viteve 1989 dhe 1993. Bush ishte presidenti i parë amerikan që kishte vendosë vijën e kuqe Serbisë. Ai i ishte drejtuar ish president serbe, Slobodan Milosheviqit se nëse shkakton konflikt në Kosovë, forcat amerikane... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch