Home » Archive for 8 Dhjetor, 2018

Hajde Azem, zbrit nga Shtatoret…

(Klithmë poeme pa mbarim) Nga Ramiz Lushaj 1. AH…! Azem HAJDARI. 2. Dhjetori të ktheu në Hero. Shtatori të ktheu në Shtatore. 3. Dhjetori po vjen pa Ty…! Ti mos ik me dhjetorin…! 4. Edhe sivjet, Dhjetori po vjen pa Dhjetorin ’90…! 5. Demokracia po vjen pa Ty…! Ne po kërkojmë Azemin…! 6. Ne po presim Azemin të vijë si një vullkan Që dikur, dikund, shpërthen… Hajde, po të... 

Sot e takova rrugës Sadik Selmanin…

Më 8 dhjetor 1986, plot 32 vjet ma herët, ndrroi jete Sadik Selmani i Grisë. Poemë nga  Ramiz Lushaj 1. Sot e takova rrugës Sadik Selmanin… Te dy e kishim lanë duhanin. Me fisnikëri e mbante në kambë veten. Nga xhepi i majtë me dorë të djathtë Ma zgati mirësisht paketën: -Po ua çoj nga dy cigare me dashuri e mallë, Ju të gjithëve sa jeni mbledh për mue në bar-restorant... 

VESELI:USHTRIA E KOSOVËS ME MODEL AMERIKAN

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli gjatë vizitës që po i bën ShBA-së, ka vizituar Gardën Kombëtare të Iowa-s, ku ka parë nga afër mënyrën e organizimit dhe ka diskutuar me ta për mbështetjen që i është dhënë deri më tani Forcës se Sigurisë së Kosovës. “Ushtria e Kosovës është e paqes, e NATO-së dhe është kontribuuese e stabilitetit në rajon, ajo do të jetë... 

Rëndësia e Emrit a e Funksionalitetit të Ushtrisë së Kosovës!

Ushtarakët  dhe juristët, e  dinin  mirë  që  në fillim,  që kërkesa  me anë të ndryshimeve  kushtetuese të realizohet formimi i Ushtrisë së Kosovës,  ishte  politike, e  aspak juridike. Politike ishte për faktin, e  përfshirjes edhe të  minoritetit serbë! Pasi  u pa që  minoriteti  serb,  i  instrumentalizuar  nga Serbia, nuk ka  gjasë  të pranojë  asnjë ... 

MUHAMET MALOS

Emri yt, përngjan me një profet. Në jetë vjen e ikën i tillë. Vjen mëngjes e ikën diell… Nëpër kohëra rritesh Njeri i Mirë. Tiranë,  më 7 mars 2018 Dr. Muhamet MALO është një nga humanistët më të mëdhenj të botës e kohës shqiptare;  besimtar bektashi – Njeri i Mirë; kampion i turizmit shqiptar me ngritjen e Teleferikut të Dajtit e hotelerisë së atyshme “Ballkoni... 

Kush është dhe kush bëhet njeriu më i urryer dhe më i neveritshëm në shoqëri?!

Nga Skënder Sadri KAPITI Njeriu më i urryer në shoqëri është ai individ prej të cilit shoqërisë dhe kombit i vijnë skandale,vuajtje, trauma, dëme dhe fatkeqësi. Njeriu më i urryer dhe më i neveritshën te opinioni shoqëror në një shtet bëhet individi i cili zotëron pushtetin, dhe pikërisht  personi i cili qeveris vëndin dhe shoqërinë  dhe që  është në krye të pushtetit ... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch