Home » Archive for 11 Dhjetor, 2018

DUSHAN M. PAVLLOVIQ, Lugina e Moravës dhe Vardarit-roli isaj, dikur dhe sot, Shkup, 1935

/Banorë të hershëm të Siujdhesës Ballkanik/Ilirik-autori/ ishin Ilirët/ Shkruan: Xhemaledin SALIHU Lexim i librit në fjalë dhe shkrim për disa pjesë kryesore të tij: Në pjesën e mesme të Siujdhesës Ballkanike/Ilirike/ kalojne dy lumenje, Morava dhe Vardari. Moravica, Morava Jugore buron ne Karadakun e Shkupit /Preshevës-autori/ dhe diku merr drejtimin jug-veri, te Stallaqi derdhet... 

Mbi lёvizjen studentore nё Shqipёri

Nga dr. Islam LAUKA Nё pёrfundim tё ligjёratёs sё djeshme nё UBT, njё student kёrkoi tё dijё mendimin tim rreth lёvizjes studentore nё Shqipёri. Mё poshtё, shkurtimisht, mendimi im pёr kёtё ҁёshtje: 1. Lёvizja studentore nё Shqipёri ёshtё e drejtё. Nё njё vend, ku nuk mund tё shkollohesh pёr shkak tё tarifave tё larta; nё njё vend, ku nuk mund tё punёsohesh... 

INTERVISTA/ Flet kryetarja e shoqatës “12 Qershori” Vjenë/ Austri, znj. Rolanda Limani; NATO-s dhe Amerikës i detyrohemi shumë

Kudo që jemi të ruajmë me fanatizëm gjuhën e bukur shqipe Albert Z. ZHOLI Ka lindur në Gjakovën historike por ka vite që banon në Vjenë. Rolanda është një aktiviste shembullore ku shoqata që ajo drejton ka bërë nj sërë aktivitetesh jo vetëm në Austri por dhe ën shumë vende të tjera të Europës me qëllim që të përhap kulturën shqiptare. Një punë të mirë shoqata bën... 

Berisha, 12 dhjetor 1990 në “Zëri i Amerikës”: Kosova të bashkohet me Shqipërinë…

Ajo ditë e ftohtë e 12 dhjetorit 1990 ishte nga ma të veçantat. Aty kah pramja, nga valët e “Zërit të Amerikës” në Uashington, një za i paharrueshëm po fliste nga kryeqyteti i Shqipërisë Londineze– nga Tirana komuniste, për idealin e madh të kohnave, ëndrren e pambyllun të brezave: “Kosova të Bashkohet me Shqipërinë”! Askush në Shqipërinë komuniste deri në atë çast... 

“LËVIZJA PËR UNIVERSITETIN ”- SI “ANTIPOLITIKË” E KËSAJ ELITE POLITIKE

Nga Skënder Sadri KAPITI Në vazhdim të thirrjes sime të mëparshme drejtuar shoqërisë shqiptare:“Mbështeteni Protestën Studentore Kombëtare”! Protesta studentore lindi si pasojë e asaj se politika qeveritare ka ndermarrë politika arsimore pa marrë në konsideratë interesat e studentëve , dhe kur politika merr vendime e politika të tilla të cilat përkeqësojnë atëhere kjo çon... 

RIDVAN DIBRA kandidati shqiptar për Çmimin Letrar “Balkanika 2017” me romanin “Legjenda e vetmisë”

Shkrimtari shqiptar, Ridvan Dibra, autor i mbi njëzet librave në prozë, poezi, eseistikë e studime letrare, si një prej zërave më të rëndësishëm e novatorë të letërsisë shqipe pas viteve ’90, do të përfaqësojë këtë vit letërsinë shqipe në një nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore dhe letrare për rajonin e Ballkanit, që mban emrin simbolik “Balkanika”, me romanin... 

Asgjë personale…

Nga Ardita Lushaj Shqiptarët, ata që sa të takojnë pyetja e parë që të bëjnë, pa të pyetur akoma se si je, është: A je në punë? A thua se vërtetë ju intereson kjo gjë, por pyesin thjesht nga kurioziteti.Nëse ke mbaruar shkollën të pyesin: Çfarë shkolle ke mbaruar ti? Po shkollën vetë e more? Harrojnë që edhe mund të kesh mësuar gjatë atyre viteve. Nëse je në punë të... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch